SP 2 obchodziła Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Został on ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ. Choroba ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy (trisomia 21). Znakiem charakterystycznym Zespołu Downa są kolorowe skarpetki nie do pary, które symbolizują niedopasowanie społeczne i genotypowe.

W czwartek, 21 marca uczniowie SP 2 licznie odpowiedzieli na apel nauczycieli wspomagających i założyli kolorowe skarpetki nie do pary, na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Były skarpetki w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce. Byli też tacy uczniowie, którzy oprócz kolorowych skarpetek mieli na sobie ubranie w kolorze granatowym i czerwonym. To właśnie te kolory są barwami przewodnimi Światowego Dnia Zespołu Downa. Uczniowie zapoznali się również z gazetkami tematycznymi przybliżającymi chorobę genetyczną, a na godzinach wychowawczych wysłuchali referatu przygotowanego przez nauczycieli wspomagających. Celem obchodów było podniesienie świadomości społeczności szkolnej nie tylko na temat życia, ale również potrzeb osób borykających się z genetyczną chorobą jaką jest Zespół Downa.

Notatka: Ewa Maciątek

Zdjęcia: Zespół nauczycieli