Oznaczenia alergenów występujących w posiłkach.

     Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1169/2011  w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności,  które ze szczególnym uwzględnieniem alergenów, muszą być łatwo dostępne tak aby rodzic miał świadomość, że w odniesieniu do danej żywności występują kwestie związane z alergiami i nietolerancją pokarmową. W związku  z powyższym przy jadłospisie będzie można znaleźć spis alergenów, a przy każdym daniu numer alergenu jaki zawiera to danie.

Oznaczenia alergenów występujących w posiłkach:

1 – Zboża zawierające gluten;

2 – Skorupiaki i produkty pochodne;

3  – Jaja i produkty pochodne;

4 – Ryby i produkty pochodne;

5 – Orzeszki ziemne (arachidowe);

6 – Soja i produkty pochodne;

7 – Mleko i produkty pochodne;

8 – Orzechy;(migdały , laskowe , włoskie ,nerkowce)

9 – Seler i produkty pochodne;

10 – Gorczyca i produkty pochodne;

11 – Nasiona sezamu i produkty pochodne

12 –  Dwutlenek siarki;( owoce suszone np: morele)

13 – Łubin;

14 – Mięczaki

Zgodnie z informacjami od producentów oznaczony  produkt może zawierać śladowe ilości: glutenu, mleka, jaj, soi, selera i gorczycy. Podobnie jak używane do przygotowania posiłków przyprawy: pieprz czarny, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, oregano, bazylia, tymianek, zioła prowansalskie, papryka słodka,kminek, chili , cury , czosnek granulowany,. W wędlinach zakupionych od producenta śladowo mogą wystąpić: soja, gluten, seler.

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates