Obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości w SP2 w Płońsku

W sobotę, 11 listopada 2017r. – Polacy na całym świecie świętowali 99 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, po 123 latach niewoli.

11listopada_narodowe_swieto_niepodleglosci

To niecodzienne wydarzenie uczcili również uczniowie naszej szkoły.

  

    Już 6 listopada uczniowie klas starszych naszej szkoły uczestniczyli w specjalnej lekcji patriotyzmu przygotowanej przez Związek Strzelecki „Strzelec” w Płońsku (patrz art.: „Lekcja historii i patriotyzmu przed Świętem Niepodległości”)

 

 

SAMSUNG CSC

 

       Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole odbyły się również dwie akademie.

    W czwartek, 9 listopada w uroczystym apelu (w dwóch turach) – uczestniczyli uczniowie klas 4-7. Członkowie szkolnego koła teatralnego oraz chóru przygotowali program słowno – muzyczny „Polskie drogi do niepodległości 1795 – 1918, 1939 – 1989”. Młodzi adepci sztuki teatralnej przybliżyli swoim kolegom i koleżankom wydarzenia składające się na trudną historię Polski XIX i XXw. Uczniowie przypomnieli rozbiory, powstania oraz odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku. Następnie zaprezentowali sceny z II wojny światowej – atak Niemców na Westerplatte, obronę Warszawy we wrześniu 1939 roku, powstanie warszawskie, a także przejęcie władzy przez komunistów. Przedstawili też losy Żołnierzy Wyklętych i późniejsze starania społeczeństwa polskiego o odzyskanie suwerenności. Ten krótki rys historyczny zakończyli na 4 czerwca 1989, dacie pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Ilustrację dla wierszy i piosenek stanowiły zdjęcia każdego z wydarzeń. W przygotowanie apelu włączyli się nauczyciele: Joanna Rachobińska, Arkadiusz Barański oraz Łukasz Zacieski.

 

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    

     Na zakończenie pani dyrektor Bożena Dzitowska w bezpośredniej rozmowie z uczniami – podsumowała i utrwaliła przedstawione treści, a występującym gorąco podziękowała za przygotowanie apelu i krzewienie patriotyzmu wśród naszych uczniów.

 

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

  

      W piątek, 10 listopada, natomiast odbył się okolicznościowy, patriotyczny apel dla klas 1-3. Przygotowali go uczniowie klasy 2a i 2c wraz z wychowawczyniami. Uroczysty program przedstawiony przez małych artystów był okazją do refleksji nad patriotyzmem oraz dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Występ dzieci przyozdobionych pięknymi, biało-czerwonymi kotylionami to niezwykły przykład postawy patriotycznej, którą należy kształtować już od najmłodszych lat.

 

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

  

    Pani wicedyrektor Marianna Kozłowska serdecznie podziękowała występującym za przygotowanie tak pięknego apelu.

 

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Not.: J.Rachobińska i M.Morawska

Fot.: M.Morawska

 

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates