Wycieczka do Sądu

W ramach przygotowań do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie klasy 6 f wraz z opiekunami –p. Danutą Szczepek, p. Teresą Zarodkiewicz i p. Iwoną Milewską – wybrali się 12 listopada do siedziby Sądu Rejonowego w Płońsku.

Gmach tej szacownej instytucji jest okazały, ale to, co ujrzeliśmy w środku, bardzo nas zaskoczyło. Bez przewodników z pewnością pogubilibyśmy się w dużej ilości sal i korytarzy.

Po siedzibie Sądu oprowadzała nas Pani sędzia Elżbieta Żmijewska i Pani protokolantka rozpraw sądowych. Najpierw zobaczyliśmy sale, w których odbywają się rozprawy. W jednej z nich Pani sędzia przywdziała sędziowską togę, założyła łańcuch i zasiadła na miejscu orzekającego sędziego. Wyglądało to bardzo poważnie.

Uczniowie zobaczyli też pokaźnych rozmiarów archiwum, gdzie zgromadzone są akta ksiąg wieczystych, spraw karnych i cywilnych, a później cele dla osób przywiezionych z aresztu na przesłuchania.

Na końcu znaleźliśmy się w „niebieskiej sali”. To tu, w razie potrzeby, są przesłuchiwane osoby nieletnie w obecności psychologa. Zatrzymaliśmy się jeszcze na chwilę w sali konferencyjnej, gdzie uczniowie otrzymali materiały edukacyjne- „Będę świadkiem w sądzie” i „Jesteś świadkiem masz prawo” dotyczące zasad udziału dzieci w charakterze świadków.

Wycieczka była bardzo pouczająca, ale też nie zabrakło drobnych „atrakcji”. Uczniowie mogli zasiąść na miejscach składu sędziowskiego, a nawet dać się zamknąć w celach dla aresztantów.

Dziękujemy Panu Prezesowi Sądu Rejonowego- p. Andrzejowi Szymańskiemu, p. E. Żmijewskiej i wszystkim pracownikom za miło spędzony czas i zdobytą wiedzę.

Uczniowie kl.6f wraz z opiekunami

DSC_0452

  DSC_0445 DSC_0448 DSC_0460 DSC_0455 DSC_0447DSC_0464

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates