Pokaz udzielania I pomocy w nagłych wypadkach

W dniu 26 września 2014r. dla uczniów klasy 4d i 5b Szkoły Podstawowej nr 2 w Płońsku odbyła się pogadanka połączona z pokazem na temat udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

DSC02658 DSC02667DSC02672 DSC02675

Pogadankę i pokaz prowadził ratownik medyczny pan Jarosław Jakubowski. Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z akcjami ratunkowymi . Pokaz obejmował następujące zagadnienia:

-wprowadzenie w dziedzinę pierwszej pomocy;

-wyjaśnienie pojęcia” pierwsza pomoc”;

-wprowadzenie w tajniki podstawowych metod pierwszej pomocy (zagrożenia napotykane na co dzień, zagrożenia umyślne, zagrożenia nie umyślne, jak uniknąć wypadków w życiu codziennym);

-ABC resuscytacji krążeniowo – oddechowej (zasady postępowania w stanach zagrożenia życia, zasady postępowania podczas zakrztuszenia się pokarmem stałym, zasady postępowania w przypadku upadku z wysokości , zasady postępowania
w przypadku zatrucia lekami , używkami, gazami, zasady postępowania
w przypadku samookaleczeń)

-prawidłowe wyposażenie apteczki medycznej.

DSC02670 DSC02671

Na zakończenie uczniowie praktycznie ćwiczyli na fantomie podstawowe czynności w ramach udzielania I pomocy poszkodowanym w nagłych wypadkach. Pogadanka z zakresu udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i pokaz ratownictwa cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły.
Na zakończenie pokazu i ćwiczeń z zakresu ratownictwa przedstawiciele klasy 5b podziękowali Panu Jarosławowi Jakubowskiemu za ciekawie przeprowadzone zajęcia. Dla pozostałych uczniów klas V zostanie przeprowadzony pokaz ratowniczy zgodnie z harmonogramem.

Notatkę opracowała p. Renata Podolska