WIECZÓR POEZJI ,,Romantycy dla Niepodległej’’ w SP2 w Płońsku

Kończący się rok 2018 upłynął pod wiodącym hasłem obchodów 100 -lecia odzyskania niepodległości. W naszej szkole zwieńczeniem różnych akcji szkolnych i miejskich związanych z tym wydarzeniem był wieczór poezji pt. ,,Romantycy dla Niepodległej’’. Odbył się on 5 grudnia 2018 roku, a przygotowali go uczniowie klas ósmych pod kierunkiem nauczycieli: p. wicedyrektor Joanny Ostrowskiej i nauczycielki języka polskiego Teresy Zarodkiewicz. Nad muzyczną oprawą czuwał p.Ł.Zacieski.

W repertuarze programu znalazły się wiersze czterech wiodących przedstawicieli polskiego romantyzmu: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Zygmunta Krasińskiego. W roli narratorów, którzy przybliżali okoliczności powstania i wymowę recytowanych wierszy wystąpili uczniowie: Marta Gruszka (kl. 8 e), Wiktoria Zabłocka (kl. 8d) oraz Michał Kowalski (kl. 8e). W programie uwzględniono głównie te utwory, które wskazywały wzory bohaterów walczących za ojczyznę, zagrzewały naród do walki, sugerowały drogi ocalenia tożsamości narodowej oraz były krzykiem tęsknoty poetów-emigrantów za krajem. Recytacjom towarzyszyła muzyka najwybitniejszych wirtuozów romantycznych i multimedialna prezentacja przybliżająca młodzieży tę epokę. Poważną atmosferę wieczornicy podkreślała skromna, ale wymowna dekoracja i płonące w półmroku świece.

Wszystkim obecnym udzielił się nastrój powagi i zamyślenia nad losem polskich emigrantów, ludzi pozbawionych ojczyzny, tęskniących za nią i gotowych do największych poświęceń w imię jej ocalenia. Dziękując młodym artystom za przygotowanie wieczornicy pani Dyrektor życzyła im szczęśliwszego, choć może niełatwego życia w wolnej ojczyźnie, bo jak powiedziała: „życie nigdy nie jest łatwe”.

Not.: T.Zarodkiewicz

Fot.: M.Morawska