Lekcja przyrody w klasie 6b

Przyroda w innej odsłonie.

Uczniowie klasy 6b podczas zajęć przyrodniczych wykonywali „Camerę obscurę”-czyli, prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Owa kamera to pierwowzór aparatu fotograficznego.

Uczniowie poczernili wewnątrz pudełka np, po butach. Na jednej ściance wykonali  niewielki otwór spełniający rolę obiektywu,  a na drugiej przykleili kalkę techniczną. Promienie światła wpadające przez otwór utworzyły na kalce odwrócony i pomniejszony  obraz. Obraz otrzymany za pomocą camera obscura odznacza się  łagodnymi  kontrastami, rozmyciem. Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w artystycznej fotografii. Takie lekcje pozostawiają miłe wspomnienia, a zdobyta wiedza „nie umyka”. Z pewnością nie jest to ostatnia tego typu lekcja.

Z pozdrowieniami Magdalena Imbirska