Jak wprowadzać wymagania?

Zasady wprowadzania wymagań:

• Nową zasadę wprowadzaj w sytuacji neutralnej (a nie w momencie konfliktu).
  • Zasady i obowiązki formułuj jasno i dostosuj do wieku dziecka.
  • Reguły wprowadzaj pojedynczo, a nie kilka jednocześnie.
  • Polecenia wydawaj „twarzą w twarz” – kucnij , patrz prosto w oczy, mów spokojnie i stanowczo.
  • Nie ochraniaj dziecka przed konsekwencjami złych wyborów, to dla niego wystarczająca kara.
  • Bądź konsekwentna, nie zapominaj o ustalonych zasadach dla świętego spokoju i nie zmieniaj ich w zależności od nastroju. Ale nie obstawaj przy nich niezłomnie, jeśli dziecko ma naprawdę mocne argumenty.
  • Upewnij się, czy polecenie zostało wykonane.
  • Nie praw kazań. Zamiast komentować charakter winowajcy, komentuj konkretny czyn i mów o swoich emocjach.
  • Pamiętaj, że dziecko często lekceważy zasady, żeby zwrócić na siebie uwagę. Nie odmawiaj mu jej więc, gdy jest grzeczne.
  • Jeśli wymagasz czegoś od dziecka, wymagaj tego od siebie. Jeśli chcesz, by sprzątało swój pokój, dbaj o porządek we własnej sypialni.
  • Nigdy nie wyśmiewaj dziecka, nie poniżaj go, nie krzycz, nie bij. Wrogie zachowania rodzą nienawiść, bunt, agresje, chęć zemsty albo lęk – mogą spowolnić rozwój dziecka (źródło: Dziecko, październik 2007).

Z poważaniem – – pedagog szkolny i psycholog szkolny