10 czerwca 2016 – w Szkole Podstawowej Nr 2 w Płońsku

Ogólnopolska akcja masowego czytania

Jak nie czytam, jak czytam”

oraz

Dzień poznania naszego przyszłego patrona”

***

Tego dnia w naszej szkole nie było lekcji. Nikt jednak nie narzekał na nudę, ponieważ cały dzień był wypełniony niezwykle ciekawymi zajęciami, w których uczniowie aktywnie uczestniczyli.

Według raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa – w 2015 roku 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki!… Wniosek: „Czytelnictwo w Polsce jest na bardzo niskim poziomie i coś trzeba z tym zrobić, ponieważ problem będzie narastał. Nadzieją są dzieci i młodzież…” (za: „Biblioteka w szkole”, nr 5/2016).

1.Klipart
W związku z tym,

w piątek, 10.06.2016 r. o godz.10-tej została przeprowadzona ogólnopolska akcja masowego czytania – „Jak nie czytam, jak czytam”, zorganizowana przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w szkole”.

     Szkoła Podstawowa Nr 2 w Płońsku również włączyła się do tej akcji. Zgodnie ze schematem: 3×10, tj.: 10 czerwca, o godzinie 10-tej, przez 10 minut – uczniowie naszej szkoły czytali przyniesione przez siebie swoje ulubione książki i czasopisma.

Wprowadzeniem do w/w akcji czytelniczej w naszej szkole były lekcje biblioteczne oraz gazetki ścienne na temat spadku czytelnictwa w Polsce oraz akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Dodatkowo, parę dni przed akcją, uczennice ze Szkolnego Koła Bibliotecznego odwiedziły każdą klasę i zaprosiły ją do wzięcia udziału w akcji.

Początkowo, akcja miała odbyć się na boisku, jednak z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych – została przeniesiona na szkolne korytarze. Wzięło w niej udział 664 uczniów naszej szkoły, z klas od 1 do 6 wraz z wychowawcami i innymi pracownikami szkoły. Jak widać na fotografiach, uczniowie chętnie podjęli tą niecodzienną inicjatywę. Z pewnością tego dnia został ustanowiły w naszym kraju rekord czytania książek w jednym momencie!

SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSC

W ramach akcji „Jak nie czytam, jak czytam” – po krótkim, lecz bardzo intensywnym czytaniu – uczniowie mogli obejrzeć wystawkę „NAJPIĘKNIEJSZYCH, UCZNIOWSKICH DZIENNICZKÓW LEKTUR”, przygotowaną przez bibliotekę szkolną.SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC

      Nie ma wątpliwości, że akcja masowego czytania zachęciła wielu uczniów jak i pracowników naszej szkoły, do częstszego sięgania po książkę czy też jakieś ciekawe czasopismo. Widzimy jednak, że niechlubne statystyki polskiego czytelnictwa dotykają również nasz region i naszą szkołę, dlatego też bibliotekarze SP2 w Płońsku nieustannie pracują nad poprawą czytelnictwa w naszej szkole podejmując różnorodne działania, jak np.: realizacja Rządowego Programu „Książki naszych marzeń”, organizowanie konkursów i wystawek bibliotecznych, wykonywanie gazetek ściennych, prowadzenie akcji „Podaruj książkę bibliotece, prenumerata czasopism dla uczniów, czy też ostatnio – złożenie wniosku o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek w ramach programu wieloletniego: „Narodowy Program Rozwoju czytelnictwa”. Mamy na dzieję, że ogólnopolska akcja masowego czytania – „Jak nie czytam, jak czytam” będzie kontynuowana również w kolejnych latach.

Ogólnopolska akcja masowego czytania, to jednak nie jedyna atrakcja piątkowego dnia.

     10 czerwca 2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Płońsku poznawali również sylwetkę przyszłego patrona szkoły – Jana Walerego Jędrzejewicza (1835-1887) – polskiego astronoma i lekarza, który przez znaczną część swojego życia mieszkał i pracował właśnie w Płońsku. To tu założył bardzo dobrze wyposażone obserwatorium astronomiczne, w którym od 1875 roku prowadził swoje obserwacje. Nasza szkoła przyjmie jego imię już we wrześniu br. Aby przyszły patron szkoły stał się bliższy jej uczniom, podjęto kilka różnorodnych przedsięwzięć, dostosowanych do ich wieku i możliwości.

Klasy pierwsze i drugie wraz z wychowawcami, wybrały się na „spacer w poszukiwaniu śladów patrona” (ulica J.W.Jędrzejewicza, dom J.W.Jędrzejewicza, gdzie kiedyś mieszkał oraz cmentarz i zapalenie zniczy przy grobie J.W. Jędrzejewicza). Dodatkowo klasy 1-sze przeszły do Kina Miejskiego Centrum Kultury, gdzie obejrzały przedstawienie przygotowane przez klasę 6d, a klasy 2-gie (w SP2 byd.”B”)wysłuchały przeczytanego przez p. dyr A.Gębarowską – życiorysu J.W. Jędrzejewicza pisanego wierszem oraz obejrzały inscenizację słowno-muzyczną ,,Błękitny balonik i wyprawa w kosmos”, przedstawioną przez grupy przedszkolne: „O”c i „O”d;

Klasy trzecie natomiast obejrzały ciekawą prezentację multimedialną o J.W. Jędrzejewiczu oraz dodatkowo uczestniczyły w „Konkursie matematyczno-przyrodniczym”;

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC

       W ramach w/w konkursu, czteroosobowe zespoły klas trzecich wykonywały różnorodne przedmioty użytkowe z materiałów wtórnych, m.inn. pojemniki na przybory szkolne iekologiczna odzież”, w którą ubrano manekiny. Liczyła się zarówno ilość, funkcjonalne zastosowanie jaki estetyka prac. Pomysłowość trzecioklasistów wprawiła w zdumienie konkursową komisję.

 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Klasy czwarte uczestniczyły w niezwykle interesującym spotkaniu z dyrektorem Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta – panią Mirosławą Krysiak, na temat: „Życie i działalność Jana Walerego Jędrzejewicza”, a następnie podjęły działalność plastyczną wykonując ilustrację lub komiks na ten sam temat. Dodatkowo, uczniowie wyłonieni w eliminacjach – uczestniczyli w Finale Konkursu Matematycznego „Mistrz Rachunków”;

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC   SAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Klasy piąte podjęły działalność literacką, redagując kartkę z pamiętnika na temat: „Jeden dzień z życia Jana Walerego Jędrzejewicza” lub działalność plastyczną na temat „Portret Jędrzejewicza”…,

SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

a następnie wzięli udział w „Konkursie wiedzy o Janie Walerym Jędrzejewiczu”. Dodatkowo, podobnie jak klasy czwarte – uczniowie wyłonieni w eliminacjach – uczestniczyli w Finale Konkursu Matematycznego „Mistrz Rachunków”;

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

– Klasy szóste obejrzały prezentację multimedialną na temat: „Życie i działalność Jana Walerego Jędrzejewicza”, a potem również poddały się pasji literackiej, redagując list na temat: „Jak spełnić marzenia w nawiązaniu do życia, pasji i działalności Jana Walerego Jędrzejewicza”.

SAMSUNG CSC

Całość wszystkich przedsięwzięć piątkowego dnia, doskonale wieńczyła wystawa fotografii oraz dokumentów związanych z życiem Jana Walerego Jędrzejewicza, którą mieli możliwość obejrzeć wszyscy uczniowie naszej szkoły.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC        SAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSC       SAMSUNG CSC   SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Dzięki powyższym działaniom, uczniowie SP2 w Płońsku mogli doskonale poznać sylwetkę przyszłego patrona szkoły, a ogólnopolska akcja masowego czytania – „Jak nie czytam, jak czytam” z pewnością uświadomiła im wagę społecznego problemu spadku czytelnictwa i możliwe jego konsekwencje oraz konieczność poprawy tej sytuacji.

Not.:/Foto.: M.Morawska

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates