Pierwsze Dni Patrona Szkoły w SP2

5  – 12 kwietnia 2017r.

Mija pierwszy rok do kiedy nasza Szkoła Podstawowa nr 2 w Płońsku szczyci się swoim patronem – Janem Walerym Jędrzejewiczem – który jako lekarz i astronom z zamiłowania, żył niegdyś w naszym mieście. W tym czasie sylwetka naszego patrona została przybliżona uczniom poprzez różnorodne szkolne działania, jak np.: apele i gazetki tematyczne, a także spotkania z osobami przybliżającymi życie J.W.Jędrzejewicza oraz jego astronomiczną pasję.

W dniach od 5 do 12 kwietnia 2017r. w naszej szkole odbywały się „DNI PATRONA SZKOŁY”, w ramach których uczniowie mogli doświadczyć kilku „kosmicznych” atrakcji.

Taką właśnie niecodzienną, „kosmiczną atrakcją” w naszej szkole było „Mobilne planetarium”, które w tych dniach – w niezwykle ciekawy sposób przybliżyło uczniom wiedzę o wszechświecie i otoczeniu człowieka. Uczniowie wszystkich klas z wielkim zaciekawieniem oglądali przygotowane dla nich seanse, dostosowane do wieku widzów.

SAMSUNG CSC17884514_1658101417832623_1765038041597336898_nSAMSUNG CSC

Do aktywnego udziału w przeżywaniu „Dni patrona szkoły”zachęciły uczniów dwa konkursy plastyczne, zorganizowane przez p.B.Litewkę.

Uczniowie klas starszych wzięli udział w w konkursie plastycznym pt.:„Płońsk miasto Jana Walerego Jędrzejewicza”. W pracach konkursowych dowolną techniką uczniowie przedstawili najciekawsze miejsca w naszym mieście. Na konkurs wpłynęło 21 prac, z których jury wyłoniło: I miejsce Natalia Pyrzyńska kl.5c; II miejsce Kacper Paruszewski kl.5e; III miejsce Oliwier Kowalski kl.5e. Przyznano również 3 wyróżnienia: Patrycja Więcław kl.4e, Maciej Margas kl.6a, Aleksandra Tobolska kl.6c.

SAMSUNG CSC

Klasy młodsze natomiast uczestniczyły w konkursie „Klasowy kosmita”. W konkursie wzięło udział czternaście klas, które przygotowały przestrzenne projekty strojów zaprezentowane przez wybranego ucznia. W poniedziałek, 10 kwietnia, jury oceniło prace i wyłoniło laureatów: I miejsce – klasa 3e; II miejsce – klasa 1c; III miejsce – klasy 2g i 1d.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Prace z obydwu konkursów oceniała komisja w składzie: wicedyrektor szkoły p. Marianna Kozłowska (przewodnicząca) oraz p.Beata Litewka i p.Małgorzata Morawska. Nagrody i dyplomy zostały wręczone podczas apelu wielkanocnego dn. 12.04.2017r.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Ale „Dni patrona szkoły”- to nie tylko atrakcje rozrywkowe. Tuż przed świąteczną przerwą wielkanocną, tj. 12 kwietnia, uczniowie klas 4-6 mieli możliwość uczestniczyć w prawdziwym naukowym wykładzie na temat układu słonecznego. Wykład przygotowany przez pana Adama Derdzikowskiego – opiekuna Płońskiego Koła Miłośników Astronomii im. Jana Walerego Jędrzejewicza, wsparty ciekawą multimedialną prezentacją – wzbudził wielkie zainteresowanie uczniów, którzy aktywnie włączali się do zadawania pytań naszemu gościowi. Ze względu na dużą ilość uczniów, wykład przeprowadzony był dwukrotnie.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC

Na zakończenie, w imieniu całej społeczności szkolnej – Pani Dyrektor Bożena Dzitowska serdecznie podziękowała panu Derdzikowskiemu za rozbudzenie w naszych uczniach pasji naszego patrona – czyli zamiłowania do astronomii.

SAMSUNG CSCIMG_9665 IMG_9666

Pierwsze „Dni patrona” za nami. Z pewnością wszyscy zapamiętają je na długo. Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości, że nasz patron Jan Walery Jędrzejewicz – to człowiek nieprzeciętny, a jego pasją zainteresowali się już nasi uczniowie.

Not./Fot.:M.Morawska