Zaduszkowe wspomnienia – „PAMIĘĆ ZA SERCE”

PŁOŃSKIE ZADUSZKI MUZYCZNE

         Już po raz dziewiąty 10 listopada 2014 roku odbyła się cykliczna uroczystość PŁOŃSKIE ZADUSZKI MUZYCZNE „PAMIĘĆ ZA SERCE”, zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Szkołę Muzyki i Tańca „Nutka”. Tym razem gościny młodym artystom użyczył kościół Parafii Św. Maksymiliana Kolbe. Impreza cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. Tak było i w tym roku. Kościół wypełniały tłumy płońszczan. Występy i wspominanie tych, którzy odeszli , poprzedziła Msza Święta.

DSC_8392

       W programie uroczystości znalazło się przede wszystkim wspomnienie poległych za ojczyznę, pomordowanych płońszczan, męczenników za wolność i godność człowieka, ale także niedawno zmarłych osób, które odcisnęły swój znak w lokalnych środowiskach. W zaduszkowych zamyśleniach przywołano postacie męczenników: św. Maksymiliana Marii Kolbe i błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

DSC_8456

       Szkoła Podstawowa nr 2 również miała swój wkład w uroczystość. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli :M. Masiak, M. Kończalskiej i A. Barańskiego przywołali pamięć o młodych powstańcach warszawskich : łącznikach, sanitariuszkach, warszawskich dzieciach, które złożyły swoje życie na ołtarzu ojczyzny. Piękne recytacje, odczytane fragmenty pamiętnika sanitariuszki zawierały głęboki ładunek emocjonalny. Nastrój tamtych lat przypomniały stroje i elementy charakteryzacji: opaski na rękawach, żołnierskie hełmy.

      Oprawa muzyczna, śpiew chóralny i solowy, nastrojowe tańce w wykonaniu artystów „Nutki” stworzyły niepowtarzalną atmosferę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

        Gościem specjalnym tegorocznych „Zaduszek” była siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Garść osobistych refleksji z własnego życia i działalności oraz szukania w codziennym życiu woli Pana jak również pełnego zaufania jego drogom, którymi nas prowadzi, była bardzo sugestywna i pełna humoru. Refleksjom towarzyszyło wykonanie przez Siostrę własnych utworów muzycznych. Po uroczystości można było kupić płytę z tymi i innymi piosenkami Siostry wspomagając w ten sposób dzieło pomocy ofiarom współczesnych form niewolnictwa. Tą działalnością właśnie zajmuje się siostra Anna, pomagając kobietom i dzieciom.

    Muzyczne Zaduszki to ważna w płońskim kalendarzu uroczystość, łącząca przeszłość z teraźniejszością i wytyczająca kierunek ku przyszłości.

Opr. T. Zarodkiewicz

M. Kończalska

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates