7 wskazówek dla Rodziców jak oswoić strach przed szkołą

1. Nie strasz dzieci ludźmi lub instytucjami

Czasami na pozór niewinne komunikaty mogą wyrządzić wiele krzywdy.

Lepiej naucz się sznurować buty. W szkole wszystko się zmieni. Skończy się te twoje leniuchowanie.

W szkole to się zacznie! Będziesz miał obowiązki. Koniec laby!

Takie komunikaty, które w rzeczywistości są groźbami, budują w dzieciach poczucie, że szkoła to koniec czegoś dobrego i początek czegoś złego. Jak w takich warunkach dziecko ma nie bać się szkoły?

2. Przedstawiaj chodzenie do szkoły jako atrakcyjne wydarzenie

Staraj się przedstawiać dzieciom chodzenie do szkoły jako super-hiper-fajne wydarzenie, na które każdy czeka

– Ale masz szczęście, że chodzisz już do szkoły. Uczysz się tylu ciekawych rzeczy. Ale fajnie, co?!

3. Opowiadaj o świecie pozadomowym jako o równie dobrym i przyjaznym jak ten domowy

Staraj się zachować optymizm. Nie krytykuj w towarzystwie dzieci obcych ludzi, nie opowiadaj w negatywnych kategoriach o szkole, o tym, że nauczyciele są nieodpowiedni, że nie chce im się pracować, że ZUS taki zły, że w urzędach sami wredni rzucający pod nogi kłody urzędnicy. Od samego słuchania tego marudzenia człowiekowi robi się słabo, jak w takiej atmosferze wzbudzić w dziecku entuzjazm na myśl o szkole, czyli pierwszej poważnej instytucji, z którą się zetknie?

4. Oswój z porażką

Każdy popełnia błędy, wszak błądzić jest rzeczą ludzką. Wytłumacz dziecku, że porażka to nic strasznego. Czasem w szkole lub w przedszkolu coś mu się nie uda: rysunek, kaligrafia, zadanie matematyczne, fikołek itd. I co z tego! Nie ma się czym przejmować, to normalna sprawa . Dajmy dzieciom do zrozumienia, że nie warto się poddawać, że małe kłopoty nie oznaczają wielkich porażek.

5. Rodzicu, przede wszystkim Ty się nie bój, bo projektujesz na dziecko swoje lęki

Jeżeli Ty się boisz, to jak Twoje dziecko ma się nie bać? Głowa do góry, będzie dobrze. Nie okazuj swoich negatywnych uczuć, bo wzbudzisz tym niepokój u dziecka!

6. Daj dziecku swoją uwagę, wesprzyj je, zainteresuj się jego samopoczuciem.

  • Jak się czujesz, idąc do szkoły?

  • Jak Ci minął dzień?

Podziel się z dzieckiem swoimi odczuciami o minionym dniu. Trudno oczekiwać od dziecka, by opowiadało o wydarzeniach, w których uczestniczy poza domem, podczas gdy sami tego nie robimy.

7. Naucz dziecko, że warto prosić o pomoc

Swoją postawą dawaj dziecku do zrozumienia, że proszenie o pomoc i zadawanie pytań, gdy się czegoś nie wie – to nie wstyd. Będzie mu łatwiej poradzić sobie w trudnych sytuacjach poza domem i w razie potrzeby uzyska pomoc.

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates