Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w SP2 w Płońsku

    

     Nauczyciele wspomagający ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku od pięciu lat organizują obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W poniedziałek 3 grudnia 2018 roku, uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na żółto. Włączyli się w ten sposób w coroczną akcję „3 grudnia bądź żółty”. Żółty strój ukazywał akceptację i solidarność z osobami z niepełnosprawnością.

     Nie zabrakło również gazetek tematycznie związane z świętem. Można było zobaczyć zdjęcia znanych osób z niepełnosprawnością m.in. podróżnika Jaśka Melę, założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej Janinę Ochojską, aktora z Zespołem Downa Piotra Swendę czy sportsmenkę Natalię Partykę. Inna gazetka przedstawiała zasady dobrego zachowania, czyli savoir –vivre wobec osób z niepełnosprawnością.

   Uczniowie z klas młodszych obejrzeli filmy tematyczne: „Duże sprawy w małych rękach”, „N jak niewidomy”, „ Integracja osób z niepełnosprawnością ruchową”, „Świat osób głuchych”. Podczas zajęć wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat rodzajów dysfunkcji oraz omówili zaprezentowane filmy.

    Klasy IV-VIII obejrzały etiudę teatralną pt. „Zaczarowany ogród” w wykonaniu grupy teatralnej „SPADOCHRON” z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Stanisława Kostki w Płońsku. Etiuda powstała do utworu Edvarda Griega „Poranek”. Po raz pierwszy została zaprezentowana podczas Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Opiekę nad młodymi aktorami sprawowały p. Aldona Faron i p. Lidia Morawska.

     W poniedziałek wszyscy uczniowie naszej szkoły wysłuchali również audycji przygotowanej przez Marysię Chylińską i Patrycję Klimkiewicz – uczennice klasy 7 b pod kierunkiem p. Katarzyny Pietruszewskiej. 10 minutowa audycja poświęcona była oczywiście tematyce niepełnosprawności. Można było usłyszeć, jak uczniowie i nauczyciele rozumieją niepełnosprawność, poznać sylwetki znanych osób z niepełnosprawnością, a także zasady zachowania w stosunku do osób z niepełnosprawnością, które omówiła pani psycholog – Ewa Długoszewska. Na koniec wysłuchaliśmy piosenki Fundacji „Też chcemy być” o tym samym tytule.

    Również grupa „O” a wykonała szereg działań w ramach obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych. Najmłodsi uczniowie włączyli się w akcję „3 grudnia bądź żółty”, obejrzeli zdjęcia osób z niepełnosprawnością biorących udział w paraolimpiadach, porozmawiali o rodzajach niepełnosprawności, a na koniec wykonali kolorowankę.

    Celem szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych było szerzenie idei tolerancji i integracji oraz uwrażliwienie społeczności szkolnej na potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Not. Ewa Maciątek

Zdjęcia: Zespół nauczycieli

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates