Październik w zerówce i świetlicy

Kolejny miesiąc pracy i zabawy minął. Oto niektóre wydarzenia:

5.10.2018 r. nasza szkoła obchodziła 60-lecie. Uczniowie w zerówce zostali zapoznani z historią szkoły i kto jest jej patronem. Pokazane były zdjęcia szkoły dawniej i dziś oraz zaprenumerowane były zdjęcia Jana Walerego Jędrzejewicza, jego dzieła i obserwatorium. Uczniowie odnieśli się do zainteresowania patrona astronomią, w związku z tym wykonali prace kosmosu według własnego pomysłu.

10.10.2018 r. uczniowie oddziału zerowego wraz z uczniami przebywającymi w świetlicy obchodzili wspólnie Światowy Dzień Drzewa. W trakcie zajęć uczniowie zostali zapoznani z rodzajami drzew, podzielili je na liściaste i iglaste. Nauczyli się lub powtórzyli wiadomości na temat budowy drzewa. Uczestniczyli w dyskusji na temat do czego służy drzewo? Dopasowywali do drzew liście i ich owoce. W takcie dnia nie zabrakło zabaw ruchowych, prac grupowych na dywanie z materiału przyrodniczego oraz pracy plastycznej na talerzyku – wykonanie mandali z szyszek, kasztanów, żołędzi i orzechów. Uczniowie wysłuchali również opowiadania „O drzewie, które umiało udawać” oraz nauczyli się rymowanki-pokazywanki „Drzewo”. Dzień był udany z ogromem wiedzy, zabawy i wspólnych działań.

W piątek 12.10.2018 r. w ramach innowacji pedagogicznej „Odkrywamy dziecięcą sztukę” uczniowie oddziału przedszkolnego i świetlicy uczestniczyli w zajęciu pt. „Malarski alfabet Morse’a” prowadzone przez panią Renatę i panią Karinę. Podczas nich uczniowie zostali zapoznani z pojęciami linii i punktu w plastyce. Następnie eksperymentowali z narzędziami konwencjonalnymi i niekonwencjonalnymi podczas wykonywania swoich zaprojektowanych obrazków złożonych właśnie z linii i punktów. Po wykonaniu prac zostały one omówione, a następnie przyklejone na brystol w formacie A3.

Kolejne działanie z Innowacji pedagogicznej było „Malowanie na pianie”, które uczniowie oddziału przedszkolnego i świetlicy podjęli się na wspólnych zajęciach. Na wstępie zajęć uczniowie zostali zapoznani z opowiadaniem pt. „Szuka”, w której Prosiaczek wprowadził Kubusia Puchatka w świat sztuki i że różne materiały można użyć, by stworzyć dzieło. Każdy uczeń otrzymał tackę, na którą została położona pianka do golenia. Następnie na piankę umieszczono barwniki. Zadaniem uczniów było wymieszane barwników z pianką. Kolejnym etapem pracy było położenie kartek na piankę. Po dociśnięciu kartki uczniowie musieli podnieść ją z tacki, zdjąć nadmiar pianki. Po wyschnięciu prac i przyklejania ich na kolorowe kartki powstały wspaniałe dzieła młodych artystów.

W czwartek 18.10.2018 r. uczniowie oddziału przedszkolnego udali się do Miejskiego Centrum Kultury na spektakl teatru Artens pt. ” Czarodziejskie słówka”. Bohaterem spektaklu była Księżniczka. Jej narodzinom towarzyszyła tajemnicza przestroga: jeśli przed swoim ślubem trzykrotnie obrazi kochających ją ludzi, ściągnie na siebie nieszczęście. Księżniczka ma wszystko, ale nie docenia tego. Staje się nieposłuszna i rozkapryszona. Przestroga się spełnia i Księżniczka trafia do ubogiej chatki w Czarodziejskim Lesie, gdzie żyje w ubóstwie i musi ciężko pracować, z dala od bliskich. W końcu rozumie swoje błędy i serdecznie ich żałuje. Nadzieję daje pomoc Czarodzieja. Obiecuje on wyzwolenie po warunkiem, że dziewczynka przejdzie trzy próby, w których pokona Zbója, Czarownicę i Smoka. Zwycięstwo w tych zmaganiach umożliwią magiczne zaklęcia, którymi okażą się: proszę, dziękuję i przepraszam, czyli słowa, których Księżniczka wcześniej nie uznawała. W ten sposób, dzięki swej odwadze i odzyskanej dobroci, Księżniczka przypomniała dzieciom o bezcennej wartości czarodziejskich słów.Po spektaklu uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z aktorami.

Uczniowie przebywający w świetlicy i uczniowie zerówki uczestniczyli w zajęciach z Inicjatywy pedagogicznej, której tematem  było „Z wizytą u jaskiniowców”. Uczniowie poznali malowidła wykonane w jaskiniach przez ludzi z epoki lodowcowej, z ich tematyką  oraz czym je wykonywano. Następnie wykonali swoje własne dzieło sztuki naskalnej na pogniecionym szarym papierze używając kredek w kolorze brązu, czerwieni, żółtego i czarnego. Efektem ich pracy były wspaniałe prace naszych uczniów.

W środę 31.10.2018 r. uczniowie z zerówki i świetlicy uczestniczyli w zajęciach, w których omówiono rodzaje dyń i ich kulinarne oraz dekoracyjne zastosowanie. Uczniowie degustowali pestki z dyni, Następnie uczniowie zostali wprowadzeni w temat innowacji pedagogicznej pt. „Mozaikowa układanka”. Zaprezentowano uczniom mozaiki, które tworzyli starożytni Rzymianie, a także mozaiki współczesne. Ostatnim elementem zajęć było wykonanie dyni układając mozaikę z wyciętych samodzielnie kwadratów z kolorowego papieru.

 

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates