Dzień Tolerancji w SP2

 

      Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie na całym świecie 16 listopada. Ustanowiło go Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją (uchwałą) w 1995 roku z inicjatywy UNESCO (organizacja ONZ). 16 listopada również w naszej szkole obchodzono Dzień Tolerancji. Obchody te zainicjowali nauczyciele wspomagający. W naszej szkole tolerancja została zaakcentowania pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”. Hasło nawiązywało do Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, którego obchody zaplanowane są na 3 grudnia. Jak wiemy tolerancja to poszanowanie czyichś praw, poglądów, wierzeń, upodobań różniących się od własnych. To również akceptacja uczuć, zwyczajów, jak również inności, w tym niepełnosprawności.

    Społeczność szkolna pozytywnie zareagowała na apel nauczycieli wspomagających i w piątek przyszła do szkoły ubrana na pomarańczowo lub z pomarańczowym elementem ubioru np.: kokardką, serduszkiem, kółeczkiem czy balonikiem.

     Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka tematycznie związana z tym dniem, jak również „Drzewko Tolerancji”. Na przygotowanych wcześniej listkach uczniowie i nauczyciele mogli wpisać hasła i skojarzenia związane z tolerancją.

    Podczas przerw można było posłuchać audycji na temat tolerancji, na temat właściwego postępowania wobec innych osób. Nauczyciele przepędzili pogadanki na temat tolerancji dla inności, różnych poglądów czy statusu materialnego. Uwrażliwiali uczniów na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji.

    Obchody takiego dnia to świetna lekcja życzliwości, uprzejmości i wrażliwości na drugiego człowieka. To również okazja, aby zastanowić się nad własna postawą w stosunku do innych osób.

Notatka: Ewa Maciątek

Zdjęcia: zespół nauczycieli

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates