Wizyta gości z Węgier

W dniach 12-16 września 2018 roku na zaproszenie uczniów i nauczycieli języków obcych  Szkoły Podstawowej nr2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza do Płońska przyjechała grupa 6 węgierskich uczniów wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły w Tiszafured. Spotkanie to było kontynuacją projektu  kulturowego „Polak,Węgier -Dwa Bratanki” opracowanego przez zespół nauczycieli języka angielskiego z naszej szkoły. Nasza współpraca z węgierską szkołą trwa czwarty rok szkolny. Do tej pory odbyła się telekonferencja uczniów i nauczycieli języka angielskiego naszej szkoły i szkoły w Tiszafured. Została nawiązana e-mailowa korespondencja pomiędzy polsko-węgierskimi uczniami. Dzieci wykonały własnoręcznie kartki z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz kalendarz ważnych świąt i wydarzeń w Polsce, które zostały wysłane do szkoły w Tiszafured. Nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili również w klasach 4-6 lekcje kulturowe na temat Węgier. W czerwcu 2016 roku grupa uczniów ze szkoły w Tiszafured wraz z opiekunami odwiedziła Płońsk. W lipcu 2017roku dzieci z naszej szkoły wraz z opiekunami spotkały się z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły węgierskiej podczas wyjazdu grupy przedstawicieli z Urzędu Miasta do Tiszafured. Nasi uczniowie również zwiedzili stolicę Węgier- Budapeszt oraz miasto Eger. W tym roku szkolnym w ramach projektu jako szkoła zaproponowaliśmy stronie węgierskiej goszczenie ich w domach naszych uczniów. Partnerzy ze szkoły w Tiszafured zgłosili chęć odbycia takiej wizyty. Uczniowie węgierscy zostali zakwaterowani w rodzinach naszych uczniów. Goście uczestniczyli w spotkaniu z Burmistrzem panem Andrzejem Pietrasikiem w Urzędzie Miasta oraz zwiedzili naszą szkołę. Na małej sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z Dyrektorem szkoły panią Bożeną Dzitowską, prezentacja polskich uczniów na temat Płońska i regionu oraz występy naszego zespołu gimnastyczno – tanecznego. Goście z Wegier zaprezentowali nam zaś piękno swojego kraju oraz ciekawe informacje na temat swojej szkoły. Mieliśmy okazję podziwiać utalentowanych uczniów węgierskich podczas występów tanecznych, wokalnych i instrumentalnych. Dopełnieniem spotkania były wspólne, polsko-węgierskie tańce. Na popołudnie zostały zaplanowane warsztaty w MCK i wyjazd do Goszczyc, gdzie nasi i węgierscy uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych. Wszystkim spotkaniom towarzyszyła miła korespondencja polsko-angielska, co daje Wam, drodzy uczniowie, możliwość sprawdzenia swojego poziomu opanowania języka i zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń. W trakcie pobytu delegacja z Węgier odwiedziła jeszcze naszą stolicę. Kontynuacją wizyty był sobotni wyjazd do Torunia- miasta słynnego z pierników i Mikołaja Kopernika. Pod opieką anglojęzycznego przewodnika uczniowie zwiedzili miasto i upiekli podczas warsztatów pachnące przyprawami pierniki. W trakcie powrotnej podróży uczyli się polsko-węgierskich „łamańców językowych’’.

Wizyta zakończyła się w niedzielę. Dzięki niej zostały nawiązane nowe znajomości, sprawdzono umiejętności językowe, a także poznano tradycje i zwyczaje polskich rodzin. Nasi uczniowie będą mieli okazję dalej poznawać węgierskie zwyczaje w przyszłym roku, gdyż zostali oficjalnie zaproszeni do Tiszafured .

Not.: Małgorzata Cetlińska

Fot.: Małgorzata Morawska