Spektakl teatralny z okazji obchodów Dnia Patrona

W piątek, 13 kwietnia 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – Jana Walerego Jędrzejewicza, podczas którego uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście mogli obejrzeć przepiękny spektakl teatralny w wykonaniu naszych uczniów.

SAMSUNG CSC

       Jest sierpień roku Pańskiego 1865. Polacy goją rany po klęsce postania styczniowego. W Płońsku toczy się zwykłe życie. Żydzi handlują na placu w centrum miasta. Gospodynie z bogatych mieszczańskich domów w towarzystwie służących kupują warzywa i drób.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Jan Walery Jędrzejewicz spieszy się na wieś do chorującej na tyfus dziewczynki. Na rynku spotyka Mariannę i Kazimierza Rutkowskich, rodziców trzyletniego wówczas Leona.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

   Obecny patron naszej szkoły gości też w domu Ludwika i Aleksandry Weyherów w Poświętnem. Podczas przyjęcia imieninowego gospodarza spotyka przedstawicieli obecnego ziemiaństwa i duchowieństwa oraz nawiązuje znajomość z Henrykiem Sienkiewiczem.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Podczas spaceru ci dwaj wybitni Polacy opowiadają o swoim życiu i snują plany na przyszłość. Jędrzejewicz ma trzydzieści lat, a Sienkiewicz jest dziewiętnastoletnim młodzieńcem.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Tak prawda i fikcja mieszają się ze sobą w spektaklu teatralnym, który uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście mogli obejrzeć 13 kwietnia podczas obchodów Dnia Patrona. Podczas przedstawienia młodzi artyści ze szkolnego koła teatralnego opowiedzieli także o udziale płońszczan w powstaniu styczniowym i przybliżyli widzom hasła, które propagowano w epoce pozytywizmu.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Przedstawienie przygotowała pani Joanna Rachobińska we współpracy z panią Małgorzatą Stępkowską – Olewnik.

SAMSUNG CSC

  W scenariuszu wykorzystano informacje znajdujące się w dokumentach Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta.

   W spektaklu wystąpili piątoklasiści: Wiktoria Augustyniak, Kacper Banasiak, Karol Dziura, Zuzanna Gburzyńska, Kalina Głodek, Kamila Krupińska, Miłosz Lewicki, Oliwia Majchrzak, Michał Mańczyk, Szymon Modrzejewski, Miłosz Nicki, Kajetan Rachobiński, Tomasz Sawicki, Mateusz Supiński, Bartłomiej Szcześniak, Karolina Szweda, Marta Szymańska, Natalia Tarkowska, Adam Wiśniewski (J. W. Jędrzejewicz), Julia Zimowska. Osoby przygotowujące przedstawienie chciałyby podziękować Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, dyrekcji MCK-u, pani Grażynie Gilewskiej, właścicielce sklepu Stylowe Wnętrza przy ul. Rzemieślniczej 15 oraz państwu Magdalenie i Grzegorzowi Antoszkiewiczom za pomoc w przygotowaniu spektaklu. Inscenizację poprzedził taniec żydowski wykonany przez uczniów przygotowanych przez panią Izabelę Ciosek.

SAMSUNG CSC

Not.: Joanna Rachobińska

Fot.:Małgorzata Morawska

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates