Dzień Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 im.Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku

W piątek, 13 kwietnia 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – Jana Walerego Jędrzejewicza.

     Na ten dzień cała społeczność szkolna przygotowywała się od dłuższego czasu, wszystko po to, aby godnie uczcić swojego patrona, a na korytarzach pojawiły się również piękne, okolicznościowe dekoracje i gazetki.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od zbiórki przed pomnikiem naszego patrona oraz zapaleniem zniczy pod Dębem Pamięci – na placu przyszkolnym.

1_PART_1523601716077

      Następnie wszyscy udali się na dużą salę gimnastyczną. Oprócz społeczności szkolnej, w uroczystości wzięli udział również honorowi goście: pani Teresa Kozera – Wiceburmistrz Miasta Płońska, pani Grażyna Pietrzak- Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej, pani Elżbieta Wiśniewska – Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, pani Bożena Kaliściak – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, ksiądz Zbigniew Sajewski – Proboszcz Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz pan Jarosław Chyliński – Przewodniczący Rady Rodziców. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, a także hymnu szkoły „Bądźmy jak Jędrzejewicz”, głos zabrała pani Bożena Dzitowska – Dyrektor SP2. W swoim przemówieniu przywitała przybyłych gości, a także przedstawiła sylwetkę patrona szkoły zaznaczając, że jest to postać wyjątkowa i godna naśladowania.

SAMSUNG CSC 20180413_090453 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy w ciepłych słowach wyrazili swoje uznanie dla osiągnięć szkoły.

20180413_090731 20180413_090752 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Po przemówieniach nastąpiło wręczenie uczniom nagród i dyplomów za w konkursy realizowane z okazji Dnia Patrona: „Spotkanie z Janem Walerym Jędrzejewiczem”, „ Ziemia częścią kosmosu” oraz „ Obserwacje astronomiczne J.W.Jędrzejewicza”SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

 

Tak zakończyła się część oficjalna uroczystości.

SAMSUNG CSC

      W dalszej części uroczystości klasy młodsze udały się na małą salę gimnastyczną, gdzie uczciły Dzień Patrona Szkoły wspólną zabawą z wierszem i piosenką.  Klasy I i II wzięły udział w przeglądzie wierszy i piosenek na temat kosmosu. Klasy trzecie zorganizowały konkurs „Poznajemy kosmos z dziećmi pana Astronoma”. Reprezentacje poszczególnych klas uczestniczyły w kolejnych konkurencjach: zadania matematyczne, krzyżówka, quiz z lektury, układanie puzzli, turniej pytań o kosmosie. W trakcie poszczególnych konkurencji dzieciom towarzyszyły duże emocje. Z zaangażowaniem podejmowały kolejne zadania. Poziom wiadomości i umiejętności uczniów klas trzecich był wyrównany. Najwięcej punktów jednak zdobyła klasa 3d. Konkurs dostarczył wszystkim uczestnikom wiele radości i satysfakcji ze wspólnej zabawy. Następnie, wszystkie dzieci obejrzały montaż słowno – muzyczny ” Kosmiczna podróż” przygotowany przez klasę III d.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC IMG_20180413_105417 IMG_20180413_105620 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

        W tym samym czasie uczniowie klas starszych wraz z dostojnymi gośćmi, na dużej sali gimnastycznej uczestniczyli w części artystycznej przygotowanej specjalnie na tą okazję. Przedstawiciele Szkolnego Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali film, przygotowany przez uczniów naszej szkoły, który przybliżył obecnym sylwetkę Jana Walerego Jędrzejewicza – człowieka o wielu zainteresowaniach, lekarza, astronoma i meteorologa, ponadto człowieka, który grał na kilku instrumentach, znał języki obce i pasjonował się teatrem.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

      Zebrani na sali obejrzeli również spektakl teatralny opowiadający o życiu płońszczan po klęsce powstania styczniowego. W roku 1865 w naszym maleńkim mieście spotkało się dwóch wybitnych ludzi J.W. Jędrzejewicz oraz H.Sienkiewicz. Uczniowie naszej szkoły byli świadkami tego niezwykłego spotkania w gościnnym domu państwa Wejherów. Spektakl, przygotowany z najwyższą starannością przez p.Joannę Rachobińską, był niezwykłą „podróżą w czasie” (Patrz następny artykół „Spektakl teatralny w SP2, przygotowany przez uczniów”).

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Część artystyczną doskonale wzbogaciły również występy szkolnej grupy tanecznej pod kierunkiem p.I.Ciosek.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Na zakończenie szkolnej uroczystości honorowi goście otrzymali od pani dyrektor pamiątkowe upominki, które będą przypominały o naszym dzisiejszym święcie szkoły.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Uzupełnieniem szkolnych obchodów Dnia Patrona były także imprezy towarzyszące. Tego dnia uczniowie uczestniczyli także w wielu ciekawych zajęciach organizowanych na terenie szkoły.

      Nauczyciele biologii, chemii, geografii i przyrody przygotowali dla uczniów klas 6- tych. „Warsztaty młodego naukowca”. Uczniowie podzieleni na grupy mieli okazję uczestniczyć w ćwiczeniach pozwalających przekonać się jakie tajniki kryje nauka.  Na sześciu tematycznych stacjach – „ Czy to płaz a może gad? ”, „ Ale kosmos”, „ Palcem po mapie”, „ Mikroświat”, „ Tajemnice wody”, „Magiczne siły” – doświadczali, eksperymentowali, obserwowali i rozwiązywali zagadki. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników.

    SAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC  SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Nauczyciele historii przygotowali natomiast szkolny konkurs wiedzy o Janie Walerym Jędrzejewiczu dla kl.5. Okazało się, że najwięcej na temat naszego patrona wie zespół reprezentujący kl.5a w składzie : Szymańska Marta, Głodek Kalina, Augustyniak Wiktoria, 2 miejsce kl 5c, trzecie miejsce kl,5f.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Z kolei uczniowie klas siódmych zmierzyli się z angielskim dyktandem, tematycznie związanym z kosmosem, przygotowanym przez nauczycieli języka angielskiego.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

       W ramach zajęć towarzyszących obchodom Dnia Patrona, klasy młodsze spędziły czas na wspólnym śpiewaniu „kosmicznych piosenek” pogadankach i oglądaniu filmików na temat szkoły i patrona, przygotowanych przez uczniów klas starszych.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Miłośnicy piłki nożnej spotkali się natomiast na boisku szkolnym, gdzie został rozegrany turniej piłki nożnej dla klas czwartych. Przy okazji ruchu na świeżym powietrzu, za pomocą specjalnie przygotowanych transparentów – uczniowie promowali również zdrowy styl życia.

2018-04-13-PHOTO-00000013 IMG_4680 IMG_4681 IMG_4685 2018-04-13-PHOTO-00000011

      Koordynatorkami całego przedsięwzięcia były panie: Joanna Ostrowska oraz Marianna Kozłowska – Wicedyrektorzy szkoły.

       Choć wybór patrona to trudne zadanie, ten wyjątkowy dzień utwierdził nas w przekonaniu, że dokonaliśmy słusznego wyboru.

 

Not.: Małgorzata Morawska, Iwona Brudzyńska, Joanna Rachobińska, Magdalena Imbirska, Aleksandra Wiśniewska, Małgorzata Szymborska, Danuta Szczepek, i inn.

Fot.: zespół nauczycieli – wybór Małgorzata Morawska

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates