REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

W dniach 12-14 marca 2018r. cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im.J.W.Jędrzejewicza w Płońsku, uczestniczyła w Rekolekcjach Wielkopostnych. Był to czas bardzo ciekawych i różnorodnych wydarzeń oraz owocnych przeżyć duchowych. W tych dniach w szkole nie było zajęć dydaktycznych, ale każdy z pewnością wiele się nauczył.

            Kulminacyjnym punktem każdego dnia Rekolekcji było Nabożeństwo Wielkopostne lub Msza Święta z nauką rekolekcyjną odpowiednio dostosowaną dla danej grupy wiekowej – w Kościele Parafialnym Św. M.M.Kolbe w Płońsku. W tym roku Rekolekcje Wielkopostne prowadzili ojcowie Redemptoryści z Parafii Św. Józefa w Toruniu, tj.: o. Mariusz Mazurkiewicz i o. Wojciech Zagrodzki.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

       Ojcowie wkładali naprawdę wiele wysiłku w to, aby nasi uczniowie dobrze zrozumieli Słowo Boże, do nich kierowane. Oprócz wspólnych śpiewów i modlitwy, nie zabrakło nawet teatralnych inscenizacji.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Wspólna modlitwa uczniów i nauczycieli, przynosi nie tylko owoce duchowe – to również doskonała integracja społeczności oraz czerpanie przez uczniów z żywego przykładu wiary swoich nauczycieli.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Wielkopostne Nabożeństwa uzupełnione były także innymi niecodziennymi atrakcjami dla naszych uczniów.

       Niezwykłym i zaskakującym wszystkich rekolekcyjnym wydarzeniem były dwa koncerty wielkopostne dla klas 1-3 i 4-7. Na wielkopostnej scenie wystąpił właśnie zawiązany (na potrzeby rekolekcji) – zespół „rokowy” w składzie: ks. Robert Kępczyński, ks. Radosław Dąbrowski oraz p. Łukasz Zacieski. Koncert piosenek religijnych, przeplatany był komentarzami na temat symboli Wielkiego Postu oraz zabawami publiczności.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC IMG-3982 IMG-3988 IMG-3990 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     W drugim dniu rekolekcji, uczniowie mieli możliwość obejrzeć projekcje ciekawych filmów o tematyce religijnej, wyświetlanych w Kinie MCK oraz w parafialnej sali teatralnej. Filmy były odpowiednio dobrane do wieku uczniów – dla klas 0-3 był to film animowany o życiu świętej Matki Teresy z Kalkuty, klasy czwarte obejrzały film „Dziesięć przykazań Bożych”, klasy 5-7 natomiast obejrzały film pt. „Ostateczny dar”.

20180313_102422 IMG-3996 IMG-3998

    Ważnym wydarzeniem szkolnych dni rekolekcyjnych były międzyklasowe „Igrzyska Wielkopostne poprowadzone przez ks. Roberta i ks. Radka w środę, 14 marca. W igrzyskach wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas 4-7.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSCDSC_0141 IMG-4036 IMG-4037 001 (21) 001 (24) 001 (25) 001 (27) 001 (28) 001 (29) DSC_0071 DSC_0112 DSC_0128DSC_0215 IMG-4044 IMG-4047

     Nad prawidłowym przebiegiem Igrzysk czuwała komisja w składzie: vice dyr p.Joanna Ostrowska, ks.Wojciech Ciemerych oraz p. Angelika Duklanowska.

SAMSUNG CSC

    Miłą niespodzianką dla wszystkich uczniów było przybycie dwóch sióstr misjonarek, które wniosły dodatkowy, radosny akcent Wielkopostnych Igrzysk.

DSC_0149 IMG-4033 IMG-4035

    Ponadto, tego dnia z naszymi uczniami, siostry spotkały się jeszcze raz w kościele, na zakończenie Mszy Św. – wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali opowieści o ich pracy misyjnej.

     W ramach wydarzeń wielkopostnych odbył się także szkolny konkurs plastyczny „Droga do świętości świętego Stanisława Kostki”, zorganizowany z okazji ogłoszenia roku 2018 – Rokiem tego świętego.

IMG-4040

    Uzupełnieniem dni rekolekcyjnych były także spotkania z wychowawcami klas oraz dodatkowe wydarzenia szkolne. W poniedziałek, 12 marca klasy szóste uczestniczyły w prezentacji na temat opieki nad zwierzętami w schronisku, w ramach akcji „Wielkanocna pomoc dla zwierząt” w dniach 12-16 marca, prowadzonej na terenie szkoły. W wyniku akcji, której koordynatorkami były: p.Iwona Popowska-Szurmak i p.Lidia Bogdańska – w naszej szkole dla zwierząt w schronisku zebrano 30 kg suchej karmy, 20 puszek dla psów i kotów oraz przysmaki, zabawki, kocyki, obroże i smycze.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Innym wydarzeniem uzupełniającym podczas rekolekcji wielkopostnych, był pokaz pierwszej pomocy dla uczniów klas młodszych, przeprowadzony przez druha Marka Szydłowskiego – Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Płońsku oraz przez p. Dariusza Racinowskiego, specjalisty do spraw bhp i p.poż w naszej szkole.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Pokaz pierwszej pomocy uzupełniła nasza pielęgniarka szkolna – pani Ewa Kazanecka, która udzieliła dzieciom kilku ważnych wskazówek.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Trzy-dniowe Rekolekcje Wielkopostne okazały się więc dla uczniów naszej szkoły bogato wypełnionym czasem, który z pewnością przyniesie dobre owoce.

Not.: M.Morawska

Fot.: zespół nauczycieli

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates