Lekcja „Historii książki” z Henrykiem Czesławem Podolskim

O tym, jak ważną rolę we współczesnym świecie odgrywa książka, nie trzeba nikogo przekonywać.
Jej historia jest długa i bardzo ciekawa, zwłaszcza kiedy opowiada o niej sam wydawca książek 🙂

      Taką właśnie, niecodzienną lekcję historii miała klasa 6d. We wtorek, 14 listopada 2017r. – Pani Danuta Szczepek, we współpracy z nauczycielami biblioteki szkolnej – zaprosiła na lekcję niezwykłego gościa – pana Henryka Podolskiego, byłego wydawcę książek, który prywatnie jest również Dziadkiem jednego z uczniów klasy 6d – Bartka Piechockiego.

podolski_henryk_wywiad_(2)

    Henryk Czesław Podolski (ur. 1946, Kętrzyn) – absolwent ATK. Pracę zawodową rozpoczął w macierzystej uczelni w 1972 r. W latach 1991-1999 był kierownikiem Wydawnictwa ATK, a po zmianie nazwy uczelni od 1999 do 2013 r. dyrektorem Wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także członkiem Senatu UKSW od 2008. W latach 2002-2005 był sekretarzem i rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, obecnie jest jego skarbnikiem. W latach 2004-2007 pełnił funkcje wiceprezesa zarządu Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. W 2007 r. został wybrany prezesem Stowarzyszenia, ponownie wybrany na kadencję 2010-2013. Wieloletni członek Komitetu Organizacyjnego Targów Książki Akademickiej Atena. Przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu Targów Książki Akademickiej i Naukowej Academia. Członek Rady Patronackiej Targów Książki w Krakowie (za: http://event.targi.krakow.pl).

       Na spotkanie z panem Henrykiem przybyła również pani dyrektor Bożena Dzitowska, która serdecznie powitała naszego gościa, dziękując mu za przybycie.

SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu o całej historii książki, od początków piśmiennictwa, poprzez epokę książki drukowanej, aż po książkę elektroniczną. Wykład wzbogacony został ciekawą prezentacją multimedialną, co jeszcze bardziej przybliżyło uczniów do tematu.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Na zakończenie nie zabrakło podziękowania zacnemu gościowi za przybycie i oczywiście wspólnej fotografii.

SAMSUNG CSC

      Mamy cichą nadzieję, że pan Henryk Podolski odwiedzi jeszcze kiedyś naszą szkołę z jakimś wykładem, bo warto czerpać wiedzę od takich niezwykłych ludzi.

Not./Fot.:M.Morawska

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates