Podsumowanie projektu edukacyjnego – KSIĄŻKA PISANA PRZEZ UCZNIÓW

     Projekt „Książka pisana przez uczniów” – był realizowany w dwóch grupach wiekowych. Uczniowie klas 1-3 pisali o wyprawie na planetę Niezwykłą, a klas 4-6 o radościach i kłopotach swoich rówieśników – paczki przyjaciół z szóstej klasy. Realizacja tych projektów, trwająca od listopada 2016 r. do czerwca 2017 r., przyczyniła się do rozwijania pasji czytelniczych, pisarskich, ilustratorskich.

SAMSUNG CSC

     W klasach 4 – 6, począwszy od 6a, co tydzień kolejni uczniowie dopisywali według własnego uznania dalsze wydarzenia z życia bohaterów książki. Dotyczyły one zarówno życia szkolnego, jak i domowego – kłopotów z nauką, pierwszych sympatii czy rodzinnych problemów, które dorośli starają się ukryć przed dziećmi. Zwykle uczniowie każdej klasy sugerowali pod koniec swojego rozdziału problem, którym ich następcy mogli się zająć, żeby zachować płynność akcji. Dostosowywano fabułę do bieżących wydarzeń w kalendarzu, takich jak święta, ferie, no i oczywiście nadejście wakacji.

       Poziom wszystkich rozdziałów był wysoki. Jury w składzie: p.Marta Domańska – nauczyciel języka polskiego i p.Katarzyna Myszyńska – bibliotekarz z LO im. H.Sienkiewicza w Płońsku – wyłoniło trzy najlepsze rozdziały.

SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Jury wzięto pod uwagę następujące kryteria: kreatywność w zawiązaniu akcji, prowadzeniu wydarzeń oraz rysunku postaci, adekwatność tematu do wieku uczestników, zamysł kompozycyjny, plastyczność opisu, język stosowany w opowiadaniu. Wyniki, zaprezentowane na spotkaniu 19 czerwca 2017 r., przedstawiają się następująco:

I miejsce kl. 6c za rozdział „Kłopoty Bartka”. Autorzy: Zuzanna Koper, Kinga Przygódzka, Zuzanna Sikorska, Aleksandra Tchórznicka, Aleksandra Tobolska (opiekun p.T.Zarodkiewicz).

II miejsce – kl. 6f za rozdział „Szkolna miłość”. Autorzy: Wiktoria Dąbrowska, Oliwia Kaliszewska, Gabriela Wyszyńska (opiekun p. B. Dzitowska).

III miejsce kl. 6a za rozdział „Koniec wakacji”. Autorzy: Kinga Gębarowska, Kacper Jakubowski, Kacper Karwowski, Paulina Sawicka (opiekun p.M.Kończalska).

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    W klasach 1-3 całe zespoły redagowały po jednym rozdziale książki pt. „Na Niezwykłej planecie”. Ich treść stanowił opis wydarzeń przeżytych w czasie jednego dnia spędzonego w kosmosie. Każda klasa leciała na Niezwykłą na zaproszenie królowej Irfei i przeżywała tam fantastyczne przygody. Niektóre opowiadania zawierały ważne przesłanie, np. przekazywały uniwersalne prawdy o uczciwości, poszanowaniu cudzej własności, wzajemnej pomocy, przypominały o zdrowym odżywianiu, uczyły, jak ważna jest prawdziwa przyjaźń i jak ją zdobyć. Wszystkie rozdziały były ciekawe, każdy inny, co świadczy o tym, że dzieci mają bujną wyobraźnię i wiele ciekawych pomysłów.

      21 czerwca 2017 r. odbył się apel, na którym przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali krótkie streszczenia. Na tej podstawie oraz po lekturze poszczególnych rozdziałów nauczyciele poloniści wyłonili najciekawsze opowiadania. Wyróżniono klasy:

1a za rozdział pt. „Kosmiczna majówka” (opiekun p.Małgorzata Gerkowska)

oraz kl. 3g za rozdział pt. „Suknia z kosmicznego pyłu” (opiekun p.Ewa Bartłomiejczyk).

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     Dziękujemy autorom obu książek, natomiast wszystkich uczniów naszej szkoły zachęcamy do ich przeczytania. Powieści są dostępne na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce „Prymusek”.

Not.: Nauczyciele języka polskiego

Fot.: M.Morawska

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates