Spotkanie z pisarzem i obrońcą zwierząt TOMEM JUSTYNIARSKIM w SP2 im. J.W.Jędrzejewicza w Płońsku

TYDZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH ‚2017

w SP2 im. J.W.Jędrzejewicza w Płońsku

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – w tym roku pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. Jest to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

 

    W ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek Szkolnych, biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 im. J.W.Jędrzejewicza w Płońsku zaplanowała dla uczniów niezwykłą atrakcję czytelniczą –

Spotkanie z pisarzem i obrońcą zwierząt

TOMEM JUSTYNIARSKIM

     Tom Justyniarski – „to literacki pseudonim pisarza. Naprawdę nazywa się Tomasz Justyniarski. Urodził się 29 kwietnia 1974r. w Garwolinie. Dzieciństwo spędził w Łukowie na Podlasiu.Ukończył pedagogikę na „Bobolanum”u Jezuitów w Warszawie, potem wykładał na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Dziennikarstwa i Public Relations. W latach 2015-2017 był rzecznikiem prasowym Urzędu Miasta st. Warszawy dla Pragi Południe. Obecnie jest rzecznikiem prasowym Towarzystwa Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej. To pasjonat zwierząt. Jego misją jest propagowanie przyjaźni między ludźmi i zwierzętami… Uczy, że zwierzęta nie są rzeczą, że kochają i czują tak samo jak ludzie.” Jego książki dla dzieci uczą empatii, przyjaźni i miłości. Napisał m.inn.:„Psie troski”, „Mój przyjaciel bocian”, „Zaginiony kot”, „Pies najlepszym przyjacielem człowieka” . Jest popróżnikiem, który zwiedził ponad 70 krajów. Z zamiłowania Ornitolog i przyrodnik.

SAMSUNG CSC

       Spotkanie odbyło się w środę, 10 maja 2017r. na dużej sali gimnastycznej, w dwóch turach: o godz. 9.50 i 11.40 i zostało zorganizowane przez nauczycieli biblioteki szkolnej – p.Iwonę Milewską i p.Małgorzatę Morawską, przy współpracy p.Łukasza Zacieskiego (nagłośnienie), p.Beaty Litewki (pomoc przy dekoracji).

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC DSCN0626 DSCN0627 DSCN0653 DSCN0660 DSCN0665 DSCN0666 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

      Wizyta pisarza – pana Toma Justyniarskiego była dla uczniów niezwykłym wydarzeniem. Gość przyjechał w towarzystwie swojej uroczej suczki Lusi rasy ciułała, którą kiedyś uratował. Pisarz opowiedział dzieciom o swojej przygodzie z pisaniem książek, wspominając, że uczył się tej sztuki od p.Agnieszki Grocholi i p.Ernestra Bryla. Zwrócił uczniom uwagę, na to, że pisania książek można się nauczyć, ale żeby ładne pisać książki trzeba mieć też dobrą wyobraźnię, którą można rozwinąć przede wszystkim poprzez czytanie dużej ilości książek.

     Tematyka spotkania dotyczyła jednak nie tylko książek, które napisał pan Tom. Jako obrońca zwierząt, pisarz opowiedział wiele historii ze swojego życia jakie przeżył ratując zwierzęta. Szacuje, że uratował ich już około 1000, w tym: ok. 500 psów, 200 kotów, 60 bocianów, 1 żyrafę, 1 kangura, a nawet 1 węża boa! Uratowanym przez siebie zwierzętom szuka nowego domu i dobrych opiekunów. Prywatnie także przygarnął kilka bezdomnych zwierząt. W swojej posiadłości, opiekuje się już trzema psami, kotem, bocianem i dwoma pawiami. Obrońca zwierząt podkreślał, że zwierzęta nie są rzeczami, tylko żywymi, wrażliwymi istotami, które mają takie same uczucia jak ludzie. Jeśli ktoś podejmuje się opieki nad zwierzęciem, to powinien traktować go tak jak członka swojej rodziny – z szacunkiem i miłością.

     Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści naszego gościa o miłości do zwierząt. Uczestników spotkania, gość nauczył nawet rozumienia „psiego języka”: kiedy pies merda ogonem oznacza to,że jest zadowolony i szczęśliwy; kiedy ma ogon podkulony – pokazuje, że jest smutny i nieszczęśliwy. Po tym spotkaniu z pewnością żaden z naszych uczniów nigdy nie zrobi krzywdy zwierzętom.

      Dla uświetnienia tego niecodziennego wydarzenia, uczniowie z grupy wokalnej (w składzie: Julia Kuligowska kl. 1b, Nikola Sulkowska kl.2c, Kinga Kołpaczyńska kl.3g, Marta Kowalska kl.4c, Krzysztof Klonowski kl.4f, Maria Chylińska kl.5b, Wiktoria Krysiak kl.5b i Natalia Szydłowska kl.5b,) pod kierunkiem p.M.Morawskiej – przygotowali okolicznościowe piosenki, tematycznie związane z treścią książek pisarza: „A Ja mam psa” oraz „Kundel Bury”.

DSCN0671 DSCN0611 DSCN0623 DSCN0646 DSCN0670

      Piękny plakat okolicznościowy wykonała natomiast niezwykle utalentowana uczennica klasy 3g – Ewelinka Trześniowska.

DSCN0641

      Pani dyr. Bożena Dzitowska serdecznie podziękowała panu Tomowi Justyniarskiegmu za przyjęcie zaproszenia na spotkanie oraz rozbudzanie w uczniach zainteresowań czytelniczych i empatii do zwierząt. W podziękowaniu gość otrzymał papierową statuetkę z sylwetką psa, wykonaną przez absolwenta naszej szkoły – Tomasza Morawskiego, obecnie studenta 1-go roku informatyki.

DSCN0675DSCN0684  DSCN0679 DSCN0680

    Na koniec nie zabrakło oczywiście wspólnej fotografii.

2

     Po każdym spotkaniu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zakupienia książki autorstwa pana Toma Justyniarskiego i zdobycia autografu.

SAMSUNG CSC

Not.: M.Morawska

Fot.:M.Machnacka i M.Morawska

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates