Dzień Autyzm po raz trzeci w naszej szkole!

     Obchody Dnia Autyzmu zainicjowane przez nauczycieli wspomagających cieszą się od kilku lat wielkim zainteresowaniem. Tym razem też tak było . Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole obchodziliśmy 3 kwietnia. Na korytarzach pojawiły się gazetki tematycznie związane z tym zaburzeniem. Wzorem lat ubiegłych, nauczyciele wspomagający zorganizowali akcję: „Na niebiesko dla autyzmu”. W ten oto sposób solidaryzowaliśmy się z osobami dotkniętymi autyzmem. Zainteresowanie akcją było naprawdę duże. Korytarze i klasy wypełniał kolor niebieski, bo niebieski to symbol autyzmu.

20170403_095536 20170403_123138 DSCN0481

W akcję włączyli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele

DSCN0479

Nawiązaliśmy również współpracę z Centrum Zdrowia „SZANSA” poprzez

wykonanie „Pocztówki dla Kolegi z Autyzmem”. W klasach młodszych na lekcjach zajęć

edukacji plastycznej oraz w starszych na zajęciach z wychowawcą uczniowie wykonywali

pocztówki dla kolegi dotkniętego autyzmem. Pomysłów na wykonanie kartki było bardzo

wiele. Niebiesko – białe pocztówki zawierały życzenia, miłe słowa lub przesłanie dla kolegi z

autyzmem oraz rysunek.

Nasza szkoła od trzech lat aktywnie uczestniczy w miejskich obchodach Dnia Autyzmu. Tym razem naszą społeczność reprezentowali uczniowie z klasy O a, 1 b, 2 a, 3 c, 4 c, oraz 5 c. Wzięli oni udział w heppeningu „Mamy autyzm. Chcemy być sobą” zorganizowanym przez Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Płońsku. Uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się pod Kościołem parafii Św. M. Kolbe by wspólnie z innymi uczniami wziąć udział w pochodzie. Mając w rękach niebieskie balony przeszli ulicą Młodzieżową, Grunwaldzką i udali się na Plac 15 sierpnia, gdzie odbyły się główne obchody Dnia Autyzmu. Obchody rozpoczęły przemówienia. Głos zabrał m.in. Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, dyrektor Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Płońsku pan Jacek Kostrzewa oraz dyrektor Centrum Zdrowia „Szansa” – pni Katarzyna Piechocka-Podolska.

Uczennice naszej szkoły z klasy 5 c Zuzanna Rapusta oraz Nikola Przybysz odczytały listy napisane przez dzieci z autyzmem. Następnie listy te zostały doczepione do balonów i wypuszczone w niebo. Zaproszeni na tę uroczystość policjanci odczytali życzenia z pocztówek przygotowanych przez uczniów naszej szkoły podczas zajęć lekcyjnych.

DSCN0464 DSCN0368 DSCN0371 DSCN0422DSCN0426

Na zakończenie, na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem delegaci z Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Płońsku utworzyli z rozsypanych liter hasło „CHCEMY BYĆ SOBĄ” a pozostali uczestnicy spotkania trzymając się za ręce utworzyli łańcuch solidarności. Atrakcją zamykającą obchody Dnia Autyzmu był pokaz grupy akrobatycznej.

Notatka: Ewa Maciątek

Zdjęcia: Magdalena Machnacka

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates