Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole!

mis

          W piątek, 25 listopada 2016 roku, obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 117 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.

       „Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik „Washington Post” i powstała karykatura prezydenta, który broni misia.

Roosvelt broni misia SP nr 11 Konin

         Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał „Teddy’s Bear” (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź).

bear030214teddy_bear
Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy’s Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek.” (Za: http://www.se.pl)

       Święto Pluszowego Misia uczcili również uczniowie naszej szkoły! Tego dnia dzieci z klas młodszych przyniosły do szkoły swoje ulubione misie lub inne maskotki-przytulanki. 

SAMSUNG CSC DSC_1105 SAMSUNG CSCDSC_1110

       „Misiowe świętowanie” było dostosowane do wieku i możliwości uczniów. Inaczej więc świętowały klasy pierwsze, inaczej drugie, a jeszcze inaczej – trzecie.

       Dla klas I wychowawczynie przygotowały „maraton filmowy” z ulubionymi filmami o misiach. Wśród filmowych misiów w roli głównej, dzieci mogły zobaczyć np.: Kubusia Puchatka, Misia Colargola, czy też Misia Uszatka. Po projekcjach filmów, pierwszoklasiści oddali się twórczości plastycznej, wykonując pracę: „Mój wymarzony miś”.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

        Wychowawczynie klas II przygotowały dla swoich uczniów niezwykły, „misiowy”, sportowo-plastyczny turniej. W atmosferze pełnej radosnej rywalizacji, na sali gimnastycznej przedstawiciele drugoklasistów zmagali się w następujących konkurencjach: rysowanie misia -€“ „dorysuj brakujący element”, wyścigi niedźwiadków – slalom w rzędach z czworakowaniem, tor przeszkód wokół misia oraz przejście równoważne po wyznaczonej trasie.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

      Po wyczerpującym wysiłku fizycznym wszyscy uczestnicy „misiowego” turnieju mogli posilić się przysmakiem Kubusia Puchatka, czyli „słodkim co nieco” – rodzice przygotowali dla nich bułeczki posmarowane zdrowym, przepysznym miodem.

      SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

         Dzień Pluszowego Misia uczciły również klasy III-cie. Ze względu na to, że w b.r. przypada 90 rocznica pierwszego wydania książki „Kubuś Puchatek”, bibliotekarze biblioteki szkolnej wraz z wychowawcami klas trzecich przygotowali dla uczniów Szkolny Projekt Edukacyjny – „Jestem przyjacielem Kubusia Puchatka”, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W związku z tym, został przeprowadzony międzyklasowy konkurs wiedzy o przygodach Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, który prowadziła p. Iwona Milewska.

DSC_1112SAMSUNG CSC

       Turniej przeplatany był radosną i angażującą wszystkich – częścią artystyczną, wiernie oddającą w/w temat przewodni, w skład której weszły: wiersze i rymowane hasła, recytowane przez trzecioklasistów pod kierunkiem ich wychowawców oraz prezentacja multimedialna i piosenki śpiewane przez uczniów, pod kierunkiem p.Małgorzaty Morawskiej.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

           Podczas rywalizacji międzyklasowej, przedstawiciele wszystkich dziewięciu klas trzecich naszej szkoły odpowiadali na pytania, rozwiązywali krzyżówki, zagadki i zadania tekstowe, których bohaterem był Kubuś Puchatek.

DSC_1104 DSC_1102 DSC_1103

DSC_1107 DSC_1108 DSC_1106SAMSUNG CSC DSC_1111 DSC_1114 DSC_1117 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

      Konkurs oceniało jury w składzie: pani Bożena Kaliściak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, pani Bożena Dzitowska – dyrektor naszej szkoły oraz pani wicedyrektor Joanna Ostrowska.

DSC_1113 DSC_1115 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

       Zostały przyznane cztery równorzędne pierwsze miejsca dla klas 3e, 3f, 3i i 3j. Drugie miejsce zajęła klasa 3g, a trzecie 3h. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i certyfikaty zaliczenia testu wiedzy o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

      Dzieci bawiły się doskonale! To było święto nie tylko wszystkich pluszowych misiów, ale i wszystkich dzieci, które je bardzo kochają!

Not./Fot.: M.Morawska

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates