14 LISTOPADA – PIERWSZY OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTERAPII

images

W poniedziałek, 14 listopada 2016r. nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Pierwszego Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii.  Organizatorami szkolnych obchodów były: p.I.Milewska i p.M.Morawska – bibliotekarze biblioteki szkolnej. Tego dnia wszystkie klasy rozpoczęły swoje lekcje od wysłuchania bajki terapeutycznej „O ojcu, synu i ośle”, czytanej przez nauczycieli przedmiotu. Niezwykle mądra i pouczająca treść bajki wzbudziła głębokie refleksje wśród uczniów.

Bajka terapeutyczna „O ojcu, synu i ośle”:

„Pewnego dnia ojciec i syn postanowili udać się na targ. Aby tam dotrzeć, musieli przejść po drodze przez cztery miejscowości. Ojciec zwrócił się do syna tymi słowami:

– Usiądź na ośle, a ja będę szedł obok.
Gdy przechodzili przez pierwszą miejscowość, mieszkańcy szeptali:
– Patrzcie, koniec świata! Syn, który jest młodszy od ojca, siedzi na ośle, a biedny staruszek musi iść piechotą.

Ojciec usłyszał to i zwrócił się do syna:
– Posłuchaj, ludzie mówią o nas źle. Lepiej będzie, jak ja usiądę na ośle, a ty pójdziesz piechotą.
Tak też zrobili. Gdy przechodzili przez drugą miejscowość, usłyszeli szemrzących:
– No popatrz tylko, ojciec siadł na osła, a dziecko idzie piechotą wśród tylu niebezpieczeństw!

To usłyszawszy, ojciec i syn, aby uniknąć nieprzychylnych komentarzy, postanowili obaj dosiąść osła. Gdy przechodzili przez trzecią miejscowość, posłyszeli takie głosy krytyki:
– Biedny osioł! Musi dźwigać cały ten ciężar, ludzie nie mają szacunku dla zwierząt!

Usłyszawszy to, uznali, że najlepszym wyjściem będzie, jeśli dalej obaj pójdą na piechotę. Gdy dochodzili do czwartej miejscowości, usłyszeli drwiące
i wyśmiewające ich głosy:
– Popatrzcie no jacy głupcy. Mają osła, a idą piechotą!.

Ojciec i syn popatrzyli na siebie i doszli do wniosku, że skoro i tak ciągle byli krytykowani, najlepiej byłoby, gdyby zachowywali się w taki sposób, jaki sami uważali za słuszny i stosowny.

Pamiętaj – jeżeli, jesteś pewien, że robisz dobrze – rób swoje, i nie przejmuj się, co o tym mówią inni, bo i tak zawsze znajdą się tacy, którzy Cię skrytykują.”

źródło:http://www.self-psychoterapia.pl/bajka-o-ojcu-synu-i-osle.html

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSC  SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC   SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Podjęte działanie wynika z realizacji podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017, tj.: „Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”, „Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach” oraz „Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości”.

Not. M.Morawska i I.Mlewska

Fot.: M.Morawska