Stop agresji i przemocy

2

DROGI RODZICU!

Gdy dowiadujesz się, że Twoje dziecko jest prześladowane w szkole, przeżywasz szok i nie wiesz, co z tym faktem zrobić. Jest Ci trudno w to uwierzyć. Wydaje Ci się, że to Twoja wina i czujesz złość. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko przeżywa to samo i to Ty musisz mu pomóc.

Niektóre dzieci ukrywają swój problem. To nie oznacza, że nie mają do Ciebie zaufania – być może nie chcą Cię zmartwić, albo wstydzą się, że nie potrafią sobie same poradzić i wina tkwi w nich samych. Takie dziecko najczęściej nie lubi szkoły. Rano przed wyjściem skarży się na bóle głowy, gardła, brzucha, na gorączkę. Jeśli zauważysz takie objawy u swojego dziecka, zastanów się, czy powodem nie jest prześladowanie w szkole. Jest wiele sygnałów, które świadczą o tym, że Twoje dziecko może być ofiarą przemocy szkolnej. Obserwuj zachowania dziecka i zawsze reaguj, gdy Twoje dziecko:

 • nie chce wychodzić z domu albo wychodzi bardzo późno lub bardzo wcześnie

 • wraca ze szkoły później, okrężną drogą

 • wraca po lekcjach ze zranieniami i siniakami

 • ma podarte ubranie

 • znajdujesz zniszczone podręczniki i przybory szkolne

 • prosi Cię o ponowne kupienie „zgubionych” (zabranych lub ukradzionych) przedmiotów

 • często „gubi” pieniądze i prosi o drobne na „składkę”

 • nie chce brać do szkoły drugiego śniadania albo bierze dużo więcej niż zwykle

 • prosi o „załatwienie” zwolnienia z WF

 • kłóci się ze swoimi przyjaciółmi

 • jest ciche, izoluje się

 • jest agresywne w stosunku do innych domowników, np. rodzeństwa

 • ma gorsze wyniki w nauce

 • opuszcza pojedyncze lekcje lub wagaruje

 • ma problem ze snem lub senne koszmary, płacze w nocy

Jeśli zauważysz u dziecka wyżej wymienione zachowania, porozmawiaj z nim. Zadaj kilka prostych pytań:

 • Co robiło dzisiaj w szkole?

 • Co robiło podczas długiej przerwy?

 • Czy robiło coś, co mu się szczególnie podobało?

 • Czy robiło coś, co mu się nie podobało?

 • Czy jest jakaś lekcja, której nie lubi?

 • Czy jest ktoś w szkole, kogo nie lubi i dlaczego?

 • Czy czeka, aby iść jutro do szkoły?

Co robić?

Najgorsze co możesz zrobić, to zareagować zbyt ostro. Mimo odczuwanej złości staraj się nie zachować agresywnie, nie rozwiązuj sprawy sam np. wymierzając karę sprawcy. Postaraj się nie obwiniać szkoły i nauczycieli. Pamiętaj, że jeśli nie wiedziałeś o prześladowaniu swojego dziecka, szkoła może również nie zdawać sobie z tego sprawy. Poinformuj wychowawcę – to on powinien pokierować dalej sprawą. Możesz także zwrócić się do pedagoga szkolnego.

Jeśli w szkole poinformowano Cię wcześniej, jakie są zasady współpracy z rodzicami w podobnych sytuacjach, postępuj zgodnie z nimi.

Wobec swojego dziecka staraj się zachować tak, aby mu pomóc. Nie obwiniaj go, niezależnie od tego, jak radziło sobie z prześladowaniem. Nie miej do niego pretensji, jeśli nie powiedziało Ci, że jest ofiarą przemocy. Zachęć, aby opowiedziało Ci o wszystkim – pomoże mu to poradzić sobie z napięciem i odreagować trudne emocje. Zapewnij, że zrobisz wszystko, aby mu pomóc i nie dopuścisz do podobnych sytuacji w przyszłości.

Dodatkowo odsyłamy Państwa do strony internetowej gdzie znajduję się do pobrania „Poradnik dla Rodziców”:

„Szkoła bez przemocy. Między lekcjami. Jak rozmawiać z dzieckiem o przemocy w szkole ( i nie tylko). PORADNNIK DLA RODZICÓW.”

Poradnik składa się z tekstów napisanych przez najlepszych polskich ekspertów-praktyków. Artykuły dotyczą bardzo różnych problemów.

Rodzic znajdzie w nim zarówno odpowiedzi na pytania, jak ustrzec dziecko przed takimi zagrożeniami jak przemoc w sieci i uzależnienia, jak reagować, gdy dziecko pada ofiarą przemocy szkolnej, jak i wskazówki dotyczące współpracy ze szkołą, aktywizacji społecznej dziecka czy wychowania dziecka na różnych etapach jego rozwoju. Problemy choć różne, mają bardzo ważny wspólny mianownik. Żadnego z nich nie sposób rozwiązać bez porozumienia i zgodnej współpracy ze szkołą.

http://www.szkolabezprzemocy.pl/1348,poradnik-dla-rodzicow

Zamieszczamy również listę książek polecanych przez ekspertów.

1. Jak sobie poradzić z agresją u dzieci. Poradnik dla rodziców.Dieter Krowatschek – WAM 2005

Wśród negatywnych emocji, z którymi styka się u dziecka rodzic, jest złość. Autor książki wyjaśnia mechanizmy jej powstawania. Przedstawia przykłady i najczęstsze formy agresywnych zachowań oraz wyjaśnia ich przyczyny Podaje wskazówki jak reagować w trudnych sytuacjach.. Proponuje różnorodne metody pozwalające na doraźne radzenia sobie z dziecięcą i młodzieńczą agresją.

2. Zdrowy gniew Bernard Golden – Świat Książki 2004

Gniew jest naturalną emocją, którą przeżywa każdy człowiek. Proponowany poradnik dla rodziców, pomaga zrozumieć, że gniew jest nie tylko zjawiskiem normalnym, lecz może mieć także istotne znaczenie dla zdrowego rozwoju dziecka.

3. Jak naprawdę kochać pełne gniewu dziecko – Campbell Ross, Suggs Rob

Złość jest integralną częścią osobowości człowieka. Istotne jest jednak umiejętne panowanie nad nią, wykorzystywanie jej dla konstruktywnych celów. Dwa najwspanialsze błogosławieństwa, jakimi możemy obdarować nasze dzieci, to bezwarunkowa miłość i sztuka dojrzałego wyrażania gniewu wraz z umiejętnością panowania nad nim. Ta książka jest przeznaczona dla rodziców, którym zależy na osiągnięciu tego celu.

4. Kiedy dzieci są agresywne. Poradnik dla rodziców i wychowawców. – Arnd Stein – JEDNOŚĆ – Kielce 2003

Postawy rodzicielskie i styl wychowawczy ma istotny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka. Proponowana książka pozwala rodzicowi zdiagnozować własne preferencje w tym zakresie. Opisuje również różnorodne przejawy dziecięcej agresji a także sposoby radzenia sobie z nimi. Daje wskazówki, które pozwalają na uniknięcie rodzinnych konfliktów.

5. Krzyczeć, Bić, niszczyć. Agresja u dzieci w wieku do lat 13 – Joachim Rumpf – Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne – Gdańsk 2003

Nie każde zachowanie agresywne jest przemocą. Gdzie leży granica pomiędzy nimi i jak radzić sobie z przejawami dziecięcej złości czytelnik dowiaduje się z omawianej pozycji. Poznaje proste i wypróbowane nie inwazyjne metody pozwalające na radzenie sobie z tym problemem.

6. Jak pomóc zastraszonemu dziecku. Poradnik dla rodziców i wychowawców – Sarah Lawson – JEDNOŚĆ 2006

Przemoc wśród najmłodszych to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować, nie wolno pozostawić dzieci bez pomocy! One tak jak dorośli ulegają negatywnym emocjom, bardzo często nawet ich nie rozumiejąc. Od ich opiekunów, rodziców i wychowawców zależy, w jaki sposób poradzą sobie z doświadczaną przemocą i z tą, którą same inicjują.

Autorka uświadamia czym jest agresja, kim jest agresor, a kim ofiara, jakie czynniki kształtują obie postawy oraz jak można skutecznie z nimi walczyć, by agresja i przemoc nie miały nad młodymi ludźmi władzy.

Życzymy przyjemnej oraz owocnej lektury!

3

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates