Nasza szkoła świętuje 3 Maja!

To już 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja!

      Konstytucja 3 maja, czyli Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 roku, przyjętą tego dnia przez Sejm, regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny (za: www.pl.wikipedia.org).

Konstytucja_3_Maja„Konstytucja 3 Maja” Jan Matejko

       Jak co roku Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja jest uroczyście obchodzone przez wszystkich Polaków w całej Polsce, a nawet i za granicą. Do obchodów włączyła się również Szkoła Podstawowa Nr 2 w Płońsku. W piątek, 29 kwietna 2016r. uczniowie klasy VI d – pod kierunkiem p.Joanny Rachobińskiej, a także p.Arkadiusza Barańskiego, we współpracy z p.Łukaszem Zacieskim oraz szkolnym chórem – przygotowali uroczystą akademię szkolną. Nasi artyści zaprezentowali niezwykle interesującą inscenizację w formie „Wiadomości” relacjonowanych w dniu 3 maja 1791roku. Ta pomysłowa forma przekazu doskonale utrwaliła wiedzę uczniów zdobytą na lekcjach historii. Kostiumowa inscenizacja o Konstytucji 3 Maja uzupełniona była także odpowiednią prezentacją multimedialną.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

       W uroczysty apel szkolny, swoją obecnością uświetnił gość specjalny – Burmistrz Miasta Płońska – pan Andrzej Pietrasik, który na zakończenie skierował do uczniów kilka ciepłych słów, gratulując innowacyjnego pomysłu przedstawienia treści historycznych.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

        Podziękowania za przygotowanie wspaniałego apelu popłynęły również od pani Dyrektor Bożeny Dzitowskiej.

SAMSUNG CSC

        Nasza szkoła włączyła się również do miejskich obchodów narodowego, majowego święta. We wtorek, 3 maja 2016r. o godz. 10-tej, pomimo dnia wolnego od zajęć szkolnych, liczna delegacja uczniów i nauczycieli SP2 uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym Św.Maksymiliana M.Kolbe.

SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

     W uroczystościach wzięli udział m.in.: Senator RP Jan Maria Jackowski, Poseł na Sejm RP Maciej Wąsik, Burmistrz Miasta Płońsk Andrzej Pietrasik, Z-ca Burmistrza Teresa Kozera, Starosta Powiatu Płońskiego Andrzej Stolpa, Wicestarosta Powiatu Płońskiego Anna Dumińska-Kierska, Wójt Gminy Płońsk Aleksander Jarosławski, Radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu, przedstawiciele kombatantów, instytucji samorządowych, stowarzyszeń działających na terenie Płońska oraz mieszkańcy miasta.

SAMSUNG CSC

       Msza Św. poprzedzona została kostiumową inscenizacją z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, przedstawioną na schodach kościoła, przygotowaną przez uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Po uroczystej Mszy Świętej przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Con Grazia oraz w asyście Mażoretek, ulicami miasta przemaszerował Trzeciomajowy Pochód. Jego finał miał miejsce przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja (w parku, przy ulicy Płockiej).

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSCSAMSUNG CSC

    Po oficjalnych przemówieniach przedstawicieli władz i delegacji, przed pomnikiem – złożone zostały kwiaty.

 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

    Uroczystość uświetnił występ chóru Allegro Coro, Ludowego Zespołu Artystycznego Płońsk oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mażoretkami.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Not./Foto.: M.Morawska

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates