OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA – w naszej szkole

„Nasze prawa ważna sprawa”

W piątek, 20 listopada 2015r. nasza szkoła świętowała
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Z tej okazji w szkole odbyły się dwa uroczyste apele: dla klas młodszych i dla klas starszych.

Warto wiedzieć, że…

Minęło już 67 lat od uchwalenia Powszechnej deklaracji Praw Człowieka. Dziecko, to też mały człowiek, jednak nie wszyscy dorośli o tym pamiętali. W związku z tym, w roku 1978 Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ uchwalenie „Konwencji o Prawach Dziecka” i przedstawiła projekt tego dokumentu, który był później dwukrotnie modyfikowany. Po 10 latach pracy, Międzynarodowa Konwencja została jednomyślnie przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ – 20 listopada 1989 r. We wrześniu 1990 roku dokument wszedł w życie i stał się prawnie obowiązującym dla krajów, które go ratyfikowały. Jest to dokument obowiązujący w niemal wszystkich państwach świata. Prawa zawarte w tym dokumencie dotyczą wszystkich dzieci na świecie, bez względu na wiek, płeć, czy kolor skóry.

Uchwalenie Konwencji jest jednym z ważniejszych osiągnięć Polski w dziedzinie ochrony praw dziecka. Na podstawie Konwencji powołano do życia organ nadzorujący jej realizację przez państwa, które ją ratyfikowały – Komitet Praw Dziecka.

25 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka stała się okazją do podjęcia przez  Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
w dniu 7 listopada 2014 r. uchwały w sprawie ustanowienia dnia 20 listopada „Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka”.
W tym dniu również w naszej szkole co roku będziemy obchodzili to święto.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, to niewątpliwie wielkie święto wszystkich dzieci, dlatego też z tej okazji, Dyrektor SP 2 w Płońsku – pani Bożena Dzitowska złożyła wszystkim uczniom naszej szkoły serdeczne życzenia, a także odczytała list do dzieci od samego Rzecznika Praw Dziecka, p. Marka Michalaka.

Foto.: M.Morawska

Apel dla klas młodszych przygotowali uczniowie klasy 2i oraz 2j. Uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną na temat praw dzieci, a także multimedialną relację z wycieczki do Biura Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie, na której byli 16 października b.r.

Foto.: M.Morawska

Uczniowie klas starszych natomiast uczestniczyli w akademii przygotowanej przez uczniów klasy 6f oraz chór szkolny.

Foto.: M.Morawska

W uroczystości wziął udział również p. Edmund Piotrowski – kurator sądowy z wydziału Rodzinnego w Płońsku, który opowiedział uczniom o ich prawach, ale i obowiązkach, a także odpowiadał na zadane przez uczniów pytania.

Foto.: M.Morawska

W dalszej części uroczystości, przedstawiciele klas szóstych przystąpili do konkursu wiedzy o prawach dziecka, który przygotował i przeprowadził Samorząd Uczniowski oraz p. pedagog. Pierwsze miejsce w konkursie zajęły klasy 6c i 6f.

Foto.: M.Morawska

Z pewnością obydwie akademie przygotowane z wielką starannością, uświadomiły wszystkim uczniom jakie mają prawa i jak „ważna to jest sprawa”.

Not.: M.Morawska