„Pociąg do wolności”

Apel dla klas 4-6

SAMSUNG CSC

Z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole uroczysty apel pt. „Pociąg do wolności”. Uczniowie kl. 5 b, 5 c i 5 d oraz szkolny chór wierszem i piosenką przypomnieli drogę narodu pełną cierpienia, tułaczki i poświęcenia, aby po 123 latach niewoli znów na mapie świata pojawiła się Polska.

Tytułowy „pociąg do wolności” pod przewodnictwem dwóch kolejarzy ruszył ze stacji Niewola, zatrzymał się nieco na stacji Powstania, dotarł do I wojny światowej, aby stąd już szczęśliwie dojechać do wymarzonej Wolności. Po drodze uczniowie przypomnieli sławnych Polaków walczących o niepodległą i ważne wydarzenia dziejowe, mówili o tęsknocie emigrantów i wielkiej nadziei, która nie zgasła mimo klęski kolejnych powstań. Na koniec podkreślili, jak wielkim jest szczęściem żyć i pracować w wolnym kraju.

Montaż słowno-muzyczny ubogaciła pomysłowa dekoracja. Oprócz wspomnianego „pociągu” nie zabrakło wizerunku marszałka Józefa Piłsudskiego i biało-czerwonej flagi. Wyeksponowano też daty najważniejszych wydarzeń, a o naszych dzisiejszych obowiązkach przypominał „Dekalog współczesnego patrioty”. Wyrazem pamięci, wdzięczności i hołdu dla tych, którzy walczyli i ginęli za naszą wolność był zapalony znicz.

W przygotowaniu akademii wspierali uczniów nauczyciele: Ilona Kamińska, Marzanna Masiak, Ewa Sokólska, Teresa Zarodkiewicz, Łukasz Zacieski.

Końcową refleksję do słuchaczy skierowała Pani dyrektor Bożena Dzitowska. Dziękując występującym i opiekunom podkreśliła, że wiele wysiłku włożyli w zorganizowanie uroczystości.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Apel przygotował całą społeczność szkolną do właściwego rozumienia doniosłości tego święta i godnego jego przeżywania.

Not.: M. Masiak, T. Zarodkiewicz

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC