maj – miesiącem profilaktyki

Maj to miesiąc wzmożonych oddziaływań profilaktycznych w Szkole Podstawowej Nr 2 w Płońsku.

Warsztaty profilaktyczne pt. „Pokonać stworka – agresorka” klasy III

Dzieci klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Płońsku w dniach 12 – 13 maja 2015 r. uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych pt.„Pokonać stworka – agresorka”.

Podczas zajęć dzieci miały bardzo trudne zadanie, aby nazywać emocje, którym jesteśmy poddawani na co dzień. Wśród nich znalazły się takie, które są nam miłe oraz te, których nie lubimy.

Prowadząca zajęcia poświęciła także negatywnym emocjom jak: gniew, wściekłość, wzburzenie, zazdrość itp.


Podczas praktycznych ćwiczeń oraz na podstawie filmu dzieci dowiedziały się, że ważne jest, aby z kimś rozmawiać o swoich emocjach, a te „złe” próbować „rozładować”. Każde dziecko podawało na to inne sposoby, a wszystkie były dobre.

Ale najważniejszy wniosek dzieci sformułowały same:

Każdy z nas ma jakieś mocne strony.

Po zastanowieniu okazało się, że każde dziecko posiada nawet po kilka umiejętności, w których przewyższa innych. Należy tylko w siebie wierzyć.

Podczas zajęć dzieci były zainteresowane tematem i aktywnie współpracowały z prowadzącą zajęcia.

SAMSUNG CSC

20150514_111613 20150514_111622 20150514_111646 20150514_112308 20150514_114811SAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSCSAMSUNG CSC

„Jestem OK”

W dniach 14 – 15 maja 2015 r. w klasach czwartych Szkoły Podstawowej Nr 2 w Płońsku odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień pt. „Jestem OK”. Dzięki atrakcyjnym metodom pracy stosowanych w czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu pożytecznych informacji na temat szkodliwości wpływu substancji psychoaktywnych na organizm człowieka. W ocenie dzieci zajęcia były bardzo pouczające. Dzieci pogłębiły umiejętność pracy w grupach i współdziałania. Przesłanie zajęć dotyczące tego, że wejść w uzależnienie jest łatwo, a wyjść z niego trudno skłoniło dzieci do refleksji. Prowadząca stworzyła w czasie zajęć bardzo dobrą atmosferę i nawiązała bardzo dobry kontakt z uczniami.

SAMSUNG CSC

 

„Świadomy wybór a presja otoczenia”

W klasach piątych odbyły się zajęcia profilaktyczne pt: „Świadomy wybór a presja otoczenia”. Celem zajęć było rozwinięcie umiejętności społecznych i nauczenie się nowych, przystosowawczych sposobów radzenia sobie z agresją. W czasie zajęć pomagano uczniom zrozumieć ich własne emocje i emocje innych. Dzieci poznały techniki opanowania złości i radzenia sobie ze strachem. W efekcie przyczyni się to do budowania pozytywnych relacji w grupie. Dzieci poznawały konstruktywne sposoby radzenia sobie z agresją innych. Analizowały skuteczne sposoby reagowania w obronie słabszych, bezradnych i pokrzywdzonych, poznali działanie łańcucha kontroli złości.

Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, bardzo zaangażowały się podczas odgrywania scenek, w których ćwiczona była umiejętność radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami i umiejętność asertywnego odmawiania.

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates