Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w wielu krajach świata, w tym w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie”

W całej Europie osoby z autyzmem doświadczają powszechnie dyskryminacji i są wykluczane społecznie. 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu pod hasłem „Autyzm. Stop dyskryminacji”. Dlatego ważne są wszelkie podejmowane przez Nas działania, które przyczyniają się do zmiany warunków życia tej grupy osób.

W Szkole Podstawowej Nr 2 w Płońsku włączyliśmy się w obchody tego Dnia ubierając się z elementem koloru niebieskiego jako znak solidarności z osobami chorymi na autyzm. W dniu 9 kwietnia uczniowie klasy IVc i Vd wzięli udział w happeningu zorganizowanym przez Zespół Szkół Nr3 w Płońsku oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Dysfunkcjami Rozwoju „SPADOCHRON”. Ponad to uczniowie z tych dwóch klas wzięli udział w zajęciach warsztatowych w których mogli doświadczyć i poczuć m.in., jak osoba z autyzmem może odbierać bodźce słuchowe, węchowe, wzrokowe i dotykowe. Była to sensoryczna wyprawa w świat osób z autyzmem. Dzięki tym warsztatom uczniowie zrozumieli trudności z jakimi na co dzień zmagają się osoby z autyzmem.

Pamiętajmy! Zrozumienie to klucz do akceptacji i nadzieja na wspólne budowanie lepszego jutra.

IMG_20150409_114858 IMG_20150409_094143 IMG_20150409_114532 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC 20150409_084555 20150409_090508 20150409_090641 SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates