Wychowywanie dzieci: 10 grzechów ciężkich rodziców

artykuł z „Gazety Prawnej”, 10 czerwca 2014 r.

źródło: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/802627,wychowywanie-dzieci-10-grzechow-ciezkich-rodzicow.html

Co kryje się za tym obciążającym nas, rodziców, tytułem? Otóż autorki artykułu, Klara Klinger oraz Anna Wittenberg, wymieniają 10 częstych metod postępowania rodziców wobec dzieci. Sposoby te z założenia mające sprawić, że nasze pociechy będą szczęśliwsze, mądrzejsze, zdrowsze, bardziej bezpieczne, w gruncie rzeczy wywołują również szereg niepożądanych efektów. Autorki krótko i konkretnie przedstawiają skutki   np. zbyt częstego pozwalania na korzystanie z tabletów, przesadnego skupiania się na dziecku czy też nadmiernego ich kontrolowania. Po lekturze artykułu zaczynamy się zastanawiać, czy na pewno uszczęśliwiamy własne potomstwo, zalewając je kolejną falą prezentów i czy na pewno potrzebują one wszechstronnych zajęć zapewnianych od najmłodszych lat, najlepszych szkół, świetnych studiów itp. Klinger i Wittenberg przypominają, że czasem w kwestii wychowania zdecydowanie lepiej jest zwrócić się o pomoc do babć, dziadków niż za wszelką cenę udowadniać, że świetnie radzimy sobie sami, ewentualnie z niewielką pomocą licznie ukazujących się na rynku poradników. Uwaga czytelników zostaje także zwrócona na kwestię tzw. „bezstresowego wychowania” – na czym właściwie ono polega, jaki przynosi skutek?

Wszystkie te zagadnienia zostały przedstawione w wielkim skrócie, stanowią zaledwie szkic, nie wskazują żadnego ostatecznego i właściwego sposobu postępowania wobec dzieci. Autorki pozwalają rodzicom na samodzielne wysnucie wniosków. Jeden wydaje się oczywisty – należy zaufać sobie. My, rodzice, nie musimy być idealni, możemy dać sobie prawo do niewiedzy, do błędów i ostatecznie to my – nie żadne poradniki – decydujemy o tym, jak wychowywać nasze dzieci. A punktem wyjścia do tego, aby były one szczęśliwe, jest bezwarunkowa miłość i poświęcanie im czasu.